Pazar, Ekim 24, 2021
Ana SayfaDonanımIntel, Global Mikroçip Krizinden Dolayı Otomobil Üreticileri İçin Çip Üretmek İstiyor 

Intel, Global Mikroçip Krizinden Dolayı Otomobil Üreticileri İçin Çip Üretmek İstiyor 

ABD merkezli teknoloji şirketi Intel, global ölçekte yaşanan ve General Motors gibi şirketlerin üretimi durdurmasına neden olan mikroçip krizini hafifletmeye yönelik olarak otomobil üreticilerine yarı iletken çip üretimi yapabileceğini duyurdu. Şirket, hazırladığı plan dahilinde 6 ile 9 ay içerisinde yarı iletken çip üretmeye başlayabileceğine işaret etti.  

ABD merkezli teknoloji şirketi Intel, global ölçekte yaşanan ve General Motors gibi şirketlerin üretimi durdurmasına neden olan mikroçip krizini hafifletmeye yönelik olarak otomobil üreticilerine yarı iletken çip üretimi yapabileceğini duyurdu. Kısa bir süre önce konuyla ilgili İngiliz haber ajansı Reuters’a konuşan şirket CEO’su Pat Gelsinger, otomobil üreticilerinin çiplerini kendi üretim tesislerinde üretmeleri için silisyum tedariki sağlayan firmalarla görüşmeler yürüttüklerine işaret etti. Her şeyin hazırlanan plana uygun bir biçimde ilerlemesi durumunda ise Intel’in, 6 ile 9 ay aralığındaki bir süreç içerisinde yarı iletken çip üretmeye başlayabileceği dile getirildi.  

Gelsinger, açıklamasında ayrıca, bazı önemli tedarikçilerle anlaşmalara şimdiden başladıklarını ifade etti. Şirket yöneticisi, anlaşmaya varılan veya görüşmeler yürütülen şirketlerin ismini vermedi. Fakat üretimin; New Oregon, New Mexico, İsrail veya İrlanda’daki fabrikalardan birinde yapılabileceği not edildi.  

Gelsinger, yarı iletken çip kıtlığını tartışmak için Joe Biden yönetimiyle de bir araya gelmişti

Gelsinger Biden Yarı İletken

Diğer yandan; hazırlanan planın, Intel’in geçen ay diğer yonga şirketleri için yarı iletken çip üretimine başlamak üzere yaptığı 20 milyar dolarlık yatırımdan bağımsız olduğu belirtildi. Gelsinger, kısa bir süre önce Beyaz Saray’ın yarı iletken çip kıtlığını tartışmak için düzenlediği bir toplantı kapsamında Joe Biden yönetimiyle de bir araya geldi. ABD Başkanı’nın, Şubat ayından bu yana durumun nasıl ele alınacağına ilişkin mevcut seçenekleri değerlendirdiği ifade edildi. Biden ayrıca, Gelsinger ve diğer şirket yöneticilerini yarı iletken çip araştırmaları ve üretimine 50 milyar dolar bütçe ayrılması konusunda kongreye baskı yapmaya davet etti.  

Tekno Safari YouTube kanalına abone olmak için tıklayınız.

İlginizi çekebilir:

XPG, ‘Intel EVO’ Sertifikalı ‘XENIA Xe’ Dizüstü Bilgisayar Modelini Görücüye Çıkardı! 

Oyun Performansını Artıran 11. Nesil Intel Core İşlemciler Satışa Sunuldu!

Intel, ‘PC’ Pazarında Geçen Yıla Göre Yüzde 33’lük Bir Büyüme Yaşadı! 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR