Covid-19 aşı çalışmaları ülkemizde tüm hızıyla devam ediyor. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın sosyal medya hesabından yaptığı duyurularından gün geçtikçe aşı olan vatandaşların sayısında artış olduğunu görüyoruz. Şimdi, ikinci doz aşısını yaptıranların gündeminde ise aşı kartı var. Hayat Eve Sığar ve E-nabız üzerinden oluşturulan aşı kimliği internette en çok aranan konuların başında geliyor. Biz de Tekno Safari editörleri olarak sizler için, hem HES uygulaması üzerinden hem de E-nabız’dan koronavirüs aşı kartını nasıl oluşturacağınızı tüm detaylarıyla adım adım anlattık. İşte; ‘Aşı kartı nedir?’ ‘Koronavirüs aşı kartı oluşturma.’ ‘HES uygulamasında aşı kartı oluşturma.’ ‘HES uygulamasında aşı kartı nasıl oluşturulur?’ ‘Koronavirüs aşı kartı nasıl alınır?’ ‘Covid-19 aşı kartı nasıl oluşturulur?’ ‘E-nabız koronavirüs aşı kartı nasıl oluşturulur?’

Aşı kimliği alma bilgileri yazımızın devamında. İşte; ‘Aşı kartı nedir?’ ‘Koronavirüs aşı kartı oluşturma.’ ‘HES uygulamasında aşı kartı oluşturma.’ ‘HES uygulamasında aşı kartı nasıl oluşturulur?’ ‘Koronavirüs aşı kartı nasıl alınır?’ ‘Covid-19 aşı kartı nasıl oluşturulur?’ ‘E-nabız koronavirüs aşı kartı nasıl oluşturulur?’

Aşı Kartı Nedir? 

Aşı kartı; Covid-19 aşılarını olan vatandaşlar için, hangi tarihte yapıldığı, aşının türü, tıbbi adı ve üreticisi gibi detayların yer aldığı bir karttır. İster HES uygulaması ile ister e-nabız aracılığıyla vatandaşların oluşturduğu aşı kartı, aslında bir dijital kart. Telefonumuz ile HES uygulaması veya e-nabız üzerinden görüntüleyebiliyoruz. Sağlık Bakanlığı tarafından geliştirilen aşı kartı, iki doz aşısını yaptıranları kapsıyor. Kart, özellikle de yurt dışına seyahat edenler için gerekli durumda. Peki; koronavirüs aşı kartını nasıl oluşturacağız? İşte; ‘Aşı kartı nedir?’ ‘Koronavirüs aşı kartı oluşturma.’ ‘HES uygulamasında aşı kartı oluşturma.’ ‘HES uygulamasında aşı kartı nasıl oluşturulur?’ ‘Koronavirüs aşı kartı nasıl alınır?’ ‘Covid-19 aşı kartı nasıl oluşturulur?’ ‘E-nabız koronavirüs aşı kartı nasıl oluşturulur?’

HES Uygulamasında Aşı Kartı Oluşturma

Koronavirüs Aşı Kartı Nasıl Alınır?

Öncelikle Hayat Eve Sığar uygulamasında ‘Covid-19 aşı bilgilerim’ seçeneğine geliyorsunuz.

Koronavirüs Aşı Kartı Nasıl Alınır?

YaptırdığınızCovid-19 aşılarınız burada karşınıza çıkacaktır. Üstte ‘aşı kartlarım’ ifadesine dokunuyorsunuz.

Koronavirüs Aşı Kartı Nasıl Alınır?

Ardından ‘aşı kartı oluştur’ seçeneğine dokunuyorsunuz.

Koronavirüs Aşı Kartı Nasıl Alınır?

Yurt dışı seyahatleriniz için aşı kartınızda pasaport bilgilerinizin yer almasını istiyorsanız ‘pasaport ekle’ seçeneğiyle ekleyebilirsiniz. Kimlik bilgilerinizle kartınızı oluşturmak için ise ‘devam’ ifadesine dokunuyorsunuz.

Koronavirüs Aşı Kartı Nasıl Alınır?

Son olarak aşı kartı talebiniz alınıyor. Kartınız oluşturulduğunda aşı kartlarım listesinden kartınızı görüntüleyebiliyorsunuz. ‘Tamam’ ifadesine dokunarak işlemi sonlandırıyorsunuz.

Koronavirüs Aşı Kartı Nasıl Alınır?Bu işlemlerin ardından fotoğrafta gördüğünüz gibi ‘görüntüle’ ifadesine dokunarak bilgilerinizin eksiksiz ve doğru olduğunu kontrol etmenizi öneririz.

Koronavirüs Aşı Kartı Nasıl Alınır?

Görüntüle seçeneğine dokunduğunuzda hem bilgilerinizde bir hata olup olmadığını kontrol ediyor hem de nasıl bir karta sahip olacağınızı görüyorsunuz. Kimlik bilgilerinizden, aşılarınızın uygulama tarihi yer alırken aynı zamanda aşının üreticisi ve aşının tıbbi adı gibi detaylar da aşı kartınıza çıkacaktır.

Koronavirüs Aşı Kartı Nasıl Alınır?

Aşı kartınızdaki bilgileriniz eksik veya hatalı ise bu durumda, sağ üstte gördüğünüz ‘x’ ifadesine dokunuyorsunuz.

Koronavirüs Aşı Kartı Nasıl Alınır?

Ardından karşınıza ‘evet’ ifadesine gelerek aşı kartınızı siliyorsunuz. Oluşturduğunuz aşı kartınızı gerekli olan bir yerde göstermeniz durumunda yukarıda değindiğimiz gibi HES uygulamasından ‘Covid-19 aşı bilgilerim’ seçeneğine geliyorsunuz. Üstte yer alan ‘aşı kartlarım’ ifadesine dokunuyorsunuz. Böylece aşı kartınızı görüntüleyebiliyorsunuz.

E-Nabız Koronavirüs Aşı Kartı Oluşturma

Koronavirüs Aşı Kartı Nasıl Alınır?

Koronavirüs aşı kimliğinizi dilerseniz e-nabız üzerinden de oluşturabiliyorsunuz. Bunun için; ilk olarak enabiz.gov.tr adresinden ‘Covid-19 bilgilerinize ulaşmak için tıklayınız’ yazan kutucuğa geliyorsunuz.

Koronavirüs Aşı Kartı Nasıl Alınır?

Sağ üstte yer alan ‘Covid-19 aşı kartı’ seçeneğine tıklıyorsunuz.

Koronavirüs Aşı Kartı Nasıl Alınır?

Karşınıza ‘kart oluştur’ ifadesi çıkacaktır. Buraya tıklıyorsunuz. Fakat pasaport bilgilerinizi yalnızca HES uygulaması üzerinden ekleyebiliyorsunuz. E-nabız ile oluşturulan aşı kartının böyle bir dezavantajı bulunuyor.

Koronavirüs Aşı Kartı Nasıl Alınır?

Kart oluştur ifadesine tıklamanızla birlikte aşı kartı oluşturma talebiniz işleme alınıyor. ‘Görüntüle’ yazan ifadeye tıklayarak kartınızda eksik veya hatalı bilgilerin olup olmadığını buradan da kontrol edebiliyorsunuz. ‘Sil’ ifadesine tıklayarak kartınızı silebilirsiniz. ‘PDF’ ifadesine tıklayarak da aşı kartınızı pdf olarak alabilirsiniz.

İlginizi çekebilir:

MHRS’den Covid-19 Aşı Randevusu Nasıl Alınır?

ASUS, Dünyanın İlk Calman Verified Sertifikalı Projektörü ProArt Projector A1 ‘i Tanıttı

Poco X3 Pro PUBG , Asphalt 9, Mortal Kombat, UFC, Ark Survival Evolved ile oyun testi

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz