Cumartesi, Eylül 25, 2021
Ana SayfaListeMHRS'den Covid-19 Aşı Randevusu Nasıl Alınır?

MHRS’den Covid-19 Aşı Randevusu Nasıl Alınır?

Tüm dünyayı etkisi altına alan koronavirüs, hem ekonomik hem de manevi olmak üzere hayatımızın her alanını etkiledi. Aşı işlemleri ülke geneline yayılıncaya kadar 2020 ve 2021 yılının pek çoğu sokağa çıkma yasakları nedeniyle evlerimizde geçti. Şimdi ise, artık aşıların herkese ulaştığını söyleyebiliriz. Fakat, hâlâ ilk doz aşısını olmayan, erteleyen vatandaşlar da mevcut. Bu nedenle, Tekno Safari editörleri olarak Covid-19 riskinden korunmak için henüz aşı olmayanların ve erteleyenlerin nasıl randevu alacaklarını adım adım anlattık. İşte; ‘MHRS’den Covid-19 aşı randevusu nasıl alınır?’ ‘MHRS aşı randevusu alma.’ MHRS Biontech aşı randevusu alma.’ ‘MHRS Sinovac aşı randevusu alma.’ ‘MHRS’den Covid-19 aşı randevu alma işlemleri.’

2020 yılının ilk yarısında hayatımıza giren koronavirüs vakasına karşı aşı çalışmaları 13 Ocak 2021’de başladı. Sağlık Bakanı ve Bilim Kurulu üyelerinin ekran önünde aşı olması ile birlikte başlayan süreç tüm hızıyla devam ediyor. İlk olarak sağlıkçılardan başlayarak çeşitli meslek gruplarına öncelik tanınan ve kademeli olarak ilerleyen aşı süreci, bir süredir tam anlamıyla ülke geneline yayılmış durumda. Fakat, yine de Türkiye’nin bazı bölgelerinde aşı olma oranının düşük olduğunu görüyoruz. Bununla birlikte, aşıya karşı olmayan ama son ana kadar aşı olmayı erteleyen insanlarla hem çevremizde karşılaşıyor hem de medyada yer alan haberlerde izliyor ve okuyoruz. Bu nedenle, aşı olmaya teşvik amacıyla çeşitli kampanyalar yapılıyor ve sosyal ortamlarda belli başlı yasakların getirilmesi gündemde konuşuluyor. İşte; biz de bu sürecin tekrar bazı yasakları beraberinde getirmemesi ve herkesin Covid-19 aşısını yaptırması düşüncesiyle henüz aşı olmayanlar ve erteleyenler için nasıl randevu alacaklarını tüm detaylarıyla anlattık. ‘MHRS ile aşı randevusu nasıl alınır?’ ‘MHRS aşı randevusu alma.’ MHRS Biontech randevusu alma.’ ‘MHRS sinovac randevusu alma.’ ‘MHRS’den Covid-19 aşı randevu alma işlemleri’ yazımızın devamında…

MHRS’den Covid-19 Aşı Randevusu Nasıl Alınır?

MHRS'den Covid-19 Aşı Randevu Alma İşlemleri

 

Öncelikle ‘mhrs.gov.tr’ adresine geliyorsunuz. Buradan T.C kimlik numaranızı ve şifrenizi giriyorsunuz.

MHRS'den Covid-19 Aşı Randevu Alma İşlemleri

 

Daha sonra ‘aşı randevusu al’ ifadesine tıklıyorsunuz.

MHRS'den Covid-19 Aşı Randevu Alma İşlemleri

Karşınıza çıkan ekrandan ‘Biontech’ ve ‘Sinovac’ yazan kutucuklardan birine tıklayarak olmak istediğiniz aşı tipini seçiyorsunuz. Aynı zamanda aşı olabileceğiniz en erken tarih bilgisini de göreceksiniz.

MHRS'den Covid-19 Aşı Randevu Alma İşlemleri

Aşı tipinizi belirledikten sonra ‘aile hekimi’ veya ‘hastane’ seçeneklerinden birini tercih ediyorsunuz.

MHRS'den Covid-19 Aşı Randevu Alma İşlemleri

Eğer, Aile Hekimini tercih ederseniz bu kez karşınıza ‘kendi aile hekimim’ ve ‘başka aile hekiminden’ olmak üzere iki ayrı seçenek çıkacaktır. Dilerseniz kendi Aile Hekiminizi tercih edebilirsiniz. Aile Hekiminiz randevu alacağınız gün içinde müsait değilse bu kez başka aile hekimini seçebilirsiniz.

MHRS'den Covid-19 Aşı Randevu Alma İşlemleri

Kendi Aile Hekimimden seçeneğini tercih ettiğinizde karşınıza çıkan ekrandan ‘randevu al’ yazan kutucuğa tıklıyorsunuz ve böylece aşı randevu işlemlerinizi gerçekleştiriyorsunuz.

MHRS'den Covid-19 Aşı Randevu Alma İşlemleri

Başka Aile Hekiminden randevu al seçeneğini tercih ettiğinizde ise karşınıza ‘genel arama’ ve ‘konuma göre arama’ seçenekleri çıkacaktır.

MHRS'den Covid-19 Aşı Randevu Alma İşlemleri

Genel aramayı seçtiğinizde bulunduğunuz il, ilçe bilgilerinizi giriyor ve size en yakın aile sağlığı merkezi ile aile hekimini seçiyorsunuz. Ardından aşı randevu işleminizi onaylıyorsunuz. Konuma göre arama yaptığınız takdirde ise öncelikle konum bilgilerinizi mhrs.gov.tr’ye açık hale getiriyorsunuz ve sistem size en yakın Aile Sağlık Merkezi’ni tespit ederek aşı randevusu alabileceğiniz hekimleri listeliyor.

MHRS'den Covid-19 Aşı Randevu Alma İşlemleri

Covid-19 aşı randevusunu hastaneden almayı tercih etmeniz durumunda yine genel arama ve konuma göre arama ekranı karşınıza çıkacaktır. Konuma göre arama seçeneğinde bazen size yakın hastane bilgilerini göstermeyebilir. Bu durumda genel aramayı seçebilirsiniz. Genel aramayı tercih ettiğinizde yine il ve ilçe bilgilerini giriyor ardından ‘randevu ara’ ifadesine tıklıyorsunuz. Son olarak aşı olabileceğiniz en yakın tarihi seçerek bir saat belirliyor ve randevunuzu onaylıyorsunuz.

İlginizi çekebilir:

3D Organoids in Space ile Uluslararası Uzay İstasyonu’nda Minyatür İnsan Dokusu Üretilecek

ViewSonic, ViewBoard NotePad ile  Gerçek El Yazısını Gerçek Zamanlı Dijitalleştiriyor

44MP ön kameralı Vivo V21 ile ilk karşılaşma! Vivo V21e ve Vivo V21 kutu açılımı

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR