TOGG CEO’Su Mehmet Gürcan Karakaş, yerli elektrikli otomobilin özelliklerini ve satışa çıkış tarihini açıkladı!

Türkiye’nin yerli ve milli otomobili TOGG için çalışmalar sona yaklaştı. Projenin CEO’su Mehmet Gürcan Karakaş, Samsun Büyükşehir Belediyesi tarafından hazırlanan Samsun E-Dergi’nin TEKNOFEST özel sayısı için verdiği röportajda TOGG ile ilgili önemli açıklamalarda bulundu.

Karakaş verdiği röportajda, TOGG’un özellikleri, Türkiye yollarında ne zaman görülebileceği ve Avrupa’da hangi tarihte satışa çıkabileceğiyle ilgili bilgiler verdi. Mehmet Gürcan Karakaş’ın açıklamaları, TOGG’u bekleyenlerin bir hayli ilgisini çekti.

‘Bir Otomobilden Daha Fazlası’ Sloganıyla Yürüyor!

Türkiye’nin yerli elektrikli otomobili TOGG, sektörde ‘Bir otomobilden daha fazlası’ sloganıyla sektöre girdi. Projenin CEO’su Mehmet Gürcan Karakaş, bu sloganı “Ekosistem, sözlük anlamıyla canlı ve cansız varlıkların etkileşimleriyle oluşan ve birbirlerini besleyerek süreklilik arz eden bir düzeni tarif ediyor. Mobilite ekosistemi ise bütün ulaşım alternatiflerinin ve hayatımıza değer katacak her türlü hizmetin birbirine akıllı bir şekilde bağlı ve interaktif olduğu bir dünya demek. Otomotiv endüstrisi de büyük bir hızla mobilite ekosistemine dönüşüyor, oyunun kuralları değişiyor. Bugünün otomobil dünyası ürün konseptini oluşturma, aracı geliştirme, üretme, satış ve sonrasındaki işleyişlerle ilgileniyor. Bizim işimiz ise klasik araç üreticilerinin işinin bittiği yerde başlıyor, biz otomobili yeni nesil akıllı cihaza dönüştürüyoruz. Çünkü değişen kullanıcı beklentileri doğrultusunda geçmişte telefonda yaşanan dönüşüm bugün otomotivde yaşanıyor” şeklinde açıkladı.

TOGG adına küresel bir ticari marka tescili de yapıldığının müjdesini veren Karakaş açıklamasında, “Başından itibaren akıllı cihazımızı kullanıcı odaklı, akıllı, empatik, bağlantılı, otonom, paylaşımlı ve elektrikli olarak tanımladık. O nedenle de başından itibaren her türlü tasarımı, ürün geliştirmeyi bu şekilde oluşturduk. İngilizcede ağa bağlı, otonom, paylaşımlı ve elektrikli araçlar için ‘case’ kısaltması kullanılıyor. Ama bu bizim için yeterli değildi. Bunun başına ‘kullanıcı odaklı-user-centric, akıllı-smart ve empatik-emphatic’ kelimelerini de ekledik çünkü bizim yaptığımız, yapacağımız işin farkını bu kavramlar tanımlıyordu. Ortaya İngilizcesi ‘USE-CASE Mobility’ olan bir kavram çıktı ve biz de küresel rekabete hazırlandığımız için biz kavramı Togg adına ticari marka olarak dünya çapında tescil ettirdik.” ifadelerine yer verdi.

Önümüzdeki Aylarda Türkiye Yollarında Göreceğiz!

Bunca güzel gelişme yaşanırken, TOGG’un ne zaman yollara çıkacağı da takipçileri tarafından merak edildi. Otomobilin 2023 yılının ilk çeyreğinde Türkiye’de, 18 ay sonrasında da Avrupa’da satışa sunulacağını belirten Karakaş, “300 ve 500 kilometre olmak üzere iki farklı menzil seçeneğiyle satılacak olan Togg SUV, 200 ve 400 beygir güç sunacak, 200 BG’likversiyon 7,6, 400 BG’lik versiyon ise 4,8 saniyede 0’dan 100 km/s hıza ulaşacak, bataryası yüzde 80 doluluğa hızlı şarj ile 25 dakikada ulaşabilecektir. Türkiye’nin şarj alt yapısını güçlendirmek üzere de bir şirket kurmuş, bu amaçla bin adet hızlı şarj istasyonu kurmak üzere çalışmalarına başlamıştır” dedi.

Tekno Safari YouTube kanalına abone olmak için tıklayın!

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz