Dünyanın en iyi akıllı telefon üreticileri arasında yer alan Samsung, akıllı telefon üretimini azaltacağını açıkladı! İşte konunun detayları!

Küresel ekonomik kriz, her sektörde olduğu gibi akıllı telefon sektöründe de etkisini gösterdi. Yaşanan ekonomik gerilemeler, birçok şirketi olumsuz etkiledi. Bu durumdan etkilenen şirketler arasında, dünyanın en büyük akıllı telefon satıcılarından biri olan Samsung da yer aldı. Teknoloji devi olarak görülen Samsung’un, akıllı telefon üretimini azaltacağı haberleri yayılmaya başladı.

Samsung Akıllı Telefon Üretimini Azaltıyor!

Samsung, akıllı telefon satışlarının ikinci yarısında sabit kalmayı ya da tek haneli bir büyüme elde etmeyi planlıyordu, ancak durum şirketin istediği gibi ilerlemedi. Reuters’in bir raporuna göre şirket, Thai Nguyen‘deki akıllı telefon fabrikasında her yıl 100 milyon akıllı telefon üretirken, Vietnam’daki akıllı telefon üretimini azaltıyor.

İddialara göre bu durum envanterdeki artış ve tüketici harcamalarındaki küresel düşüşten kaynaklanıyor. Görünen o ki, Samsung satabileceklerinden daha fazla birim üretmek istemiyor.

Gerçek Sebep Çip Fabrikası Yatırımı mı?

Güney Kore merkezli teknoloji üreticisi Samsung, ABD’nin Austin, Teksas bölgesinde yaklaşık 17 milyar dolara mal olduğu tahmin edilen bir çip fabrikası kuruyor. Bazı otoritelere göre ise Samsung akıllı telefon üretimini azaltarak yeni yatırımına kaynak sağlamaya çalışıyor. Taylor ve Manor bölgelerinde inşa etmek istediği 11 fabrika için vergi indirimi başvurusunda bulunan Samsung’un yerel yetkililerden teşvik alması halinde, 11 fabrikaya yapılan toplam yatırımın 192 milyar doları bulabileceği öngörülüyor.

Şayet Samsung bu planlarını gerçekleştirebilirse, bölgede 10.000’den fazla kişiyle istihdam sağlayacak ve Samsung’un bu dev yatırımı, Orta Teksas tarihindeki en büyük ekonomik yatırım olacak. Önerilen 11 fabrikadan ikisi Austin’de ve dokuzu, Austin’in 25 mil kuzeydoğusunda yer alacak. Samsung’un planlarını gerçekleştirmesi halinde, fabrikalardan herhangi biri, en erken 2034 tarihinde faaliyete açılacak.

Tekno Safari YouTube kanalına abone olmak için tıklayın!

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz