Pazar, Ekim 24, 2021
Ana SayfaOtomobilAudi, ‘Q3’ İsimli Yeni Çok Yönlü SUV Modelini Türkiye’de Satışa Sundu! 

Audi, ‘Q3’ İsimli Yeni Çok Yönlü SUV Modelini Türkiye’de Satışa Sundu! 

Alman otomobil devi Audi, ‘Q3’ isimli yeni çok yönlü SUV modelini Türkiye’de satışa sunduğunu duyurdu. Modelin; Audi’nin en üst modellerinde görülen performans, konfor, dijital işletim sistemi ve kapsamlı bilgi-eğlence sistemleri gibi bir dizi üstün özelliği bir arada sunduğu ifade edildi. Şirket ayrıca, aracın ‘35 TFSI’ motor seçeneğiyle Audi showroom’larındaki yerini aldığına işaret etti.  

Alman otomobil devi Audi, ‘Q3’ isimli yeni çok yönlü SUV modelini Türkiye’de satışa sunduğunu duyurdu. Model, ‘S line’ ve ‘Advanced’ olmak üzere iki farklı donanım ve ‘35 TFSI’ motor seçeneğiyle kullanıcı beğenisine sunuldu. Şirket; oldukça sportif bir görünüme kavuşan ‘Q3’ün teknolojik özellikleri, verimli ve yüksek performanslı motorları ve birinci sınıf bilgi ve eğlence sistemleriyle ön plana çıktığına işaret etti.  

Aktarılan detaylara göre; tamamen yenilenen ‘Audi Q3’ün sekizgen tasarımlı tek çerçeveli ön ızgarası ve büyük hava girişleri, araca çok daha sportif görünüm katıyor. Aracın ön tasarımında, kama şeklinde içeri doğru ilerleyen ve opsiyonel olan ‘Matrix LED’ teknolojisiyle görüşü kolaylaştıran farlar da yer alıyor. Ön ve arka farların simetrik aydınlatma grafikleri ile yandan görünüm, dış tasarımla denge oluşturmayı hedefliyor. Omuz çizgisinin ise çamurlukların üzerinde güçlü ve atletik bir görünüm yaratırken bağlantıyı da kolaylaştırdığı belirtiliyor. Audi’nin ‘quattro’ DNA’sından ilham alan konturlar, modelin daha da geniş görünmesine olanak tanıyor. Kontrast renkli çamurluk kaplamaları da ‘off-road’ görünümünü vurguluyor. Otomobilin gövdesinin, yan taraftaki arka camı da çevreleyen uzun bir tavan kenarı ‘spoyleri’ ile tamamlandığı dile getiriliyor.  

Diğer yandan; yatay çizgiler ve üç boyutlu tasarım öğeleri, dış mekanda olduğu kadar yeni ‘Q3’ün iç mekanında da etkisini göstermeyi vadediyor. Şirket; premium malzemelerin, mimari yapı ve yeni işletim konseptiyle mükemmel bir ahenk oluşturduğuna işaret ediyor. Parlak siyah cam görünümlü çerçevesi ile MMI dokunmatik bilgi ve eğlence sistemi, temel element olarak öne çıkıyor ve altındaki klima kumandalarıyla birlikte, sürücüye doğru 10 derece eğimli bir şekilde duruyor. Koltukların ise sportif bir oturuş pozisyonu sağladığı ve buna uygun olarak direksiyonun da dik açıyla konumlandırıldığı ifade ediliyor.  

Yeni Audi Q3 modelinin tüm boyutları, bir önceki nesle göre artırılmış durumda

Yeni Audi Q3

4 bin 484 milimetre uzunluğa, bin 849 milimetre genişliğe, bin 585 milimetre yüksekliğe sahip olan ve aks mesafesi 77 milimetre uzatılan yeni Audi Q3 modelinin tüm boyutlarının, bir önceki nesle göre artmış durumda olduğu belirtiliyor. Otomobilin arka koltukları, standart olarak 150 milimetre ön ve arka tarafa hareket ettirilebiliyor. 40:20:40 oranındaki üç yönlü bölünmüş koltuk arkalıkları, yedi kademede eğilebiliyor. Arka koltukların ve koltuk arkalıklarının pozisyonuna bağlı olarak; bagaj bölmesi kapasitesi, 410 ile bin 405 litre aralığında yükleme hacmi sağlıyor. Yükleme zemini, üç seviyeye kadar ayarlanabiliyor ve arka bagajlık, gerek duyulmaması durumunda zeminin altına yerleştirilebiliyor. Ayak hareketi ile açılabilen elektrikli bagaj kapağı da anahtar ile opsiyonel olarak alınabiliyor.  

Bununla birlikte; işletim sistemi baştan aşağı yenilenen otomobilde, analog göstergeler de artık yer almıyor. Standart donanımda dahi, sürücünün çok işlevli direksiyonu kullanarak çalıştırdığı 10.25 inç ekran ile dijital bir gösterge paneli bulunuyor. Birinci sınıf donanıma sahip olduğu ifade edilen otomobilde, opsiyonel olarak sunulan ‘MMI navigasyon plus’ ile birçok ek fonksiyonu bir arada sunan Audi sanal kokpit de yer alıyor. Kontrol panelinin ortasında, 10.1 inçlik bir dokunmatik ekranın yer aldığı belirtiliyor. Üç farklı görünüme sahip daha büyük ‘Audi sanal kokpit plus’ ise opsiyonel olarak alınabiliyor. Sistemin düz menü yapısı ile sezgisel işletim konsepti, sesli kontrol ile tamamlanıyor. Sesli kontrol sistemi; ifadeleri anlıyor, gerektiğinde sorular soruyor, seçenekler sunuyor ve kullanıcıyla iş birliği yapıyor. İsteğe bağlı olarak; sesle kontrol işlevi, yanıt vermek için otomobilde depolanan bilgilerin yanı sıra buluttaki ayrıntılı bilgilere erişirim sağlayarak da kullanıcıya yardımcı olabiliyor.  

Audi Q3’teki bilgi-eğlence sistemi, üst segmentlerdeki modeller ile aynı teknik fonksiyonları sunuyor

Audi Bilgi-Eğlence Sistemi

Paylaşılan diğer bilgilere göre; Audi Q3’teki birinci sınıf bilgi-eğlence sistemi, üst segmentlerdeki Audi modelleri gibi aynı teknik fonksiyonları sunuyor. Navigasyon sistemi, sürücünün tercihlerini önceki yolculuklara göre tanıyor ve uygun rota önerileri oluşturmasına imkan sağlıyor. Yeni Q3’te; kablosuz şarj kutusu standart, Audi akıllı telefon arayüzü ise opsiyonel donanım olarak sunuluyor. Audi akıllı telefon arayüzü sayesinde; akıllı telefonların ekranları, kablosuz bir şekilde bilgi-eğlence sistemine aktarılabiliyor ve kablosuz şarj kutusu ile akıllı telefonlar, kablo kullanmadan sürüş boyunca şarj edilebiliyor. 

Kaliteli ve son teknoloji ürünü sistemlerin de yeni Q3’ün güvenliğine katkı sağladığı ifade ediliyor. Şirket, bu sistemlerden birinin adaptif sürüş asistanı olduğuna işaret ediyor. Asistan, otomobilin boylamasına ve yanal hareketini kontrol ediyor ve aracın, dar şeritlerde ve kısmen kapatılmış yollarda dahi şeritte kalmasını sağlıyor. Audi Q3 ayrıca, dört adet 360 derece kamerası sayesinde manevra yapmayı kolaylaştırıyor. Bu kameralar, bilgi-eğlence ekranında aracın çevresini gösteriyor. Park asistan sistemi ise otomobili, otomatik olarak park alanlarına girip çıkarabiliyor. Sürücünün sadece hızlanması, fren yapması ve vites değiştirmesi yeterli oluyor. Sürücü, dik bir park alanından veya dar bir girişten geri dönmek isterse çapraz trafik desteği etkinleşiyor. Bir diğer özelliğin ise şerit değiştirme asistanı olduğu belirtiliyor. Sistem, kör noktada bulunan veya arkadan hızla yaklaşan bir otomobil tespit ederse ilgili dış aynada bir uyarı LED’i ile kullanıcıyı uyarıyor.  

Öte yandan; Audi Q3, önden çekişli bir adet benzinli motor seçeneği ile satışa sunuluyor. Bu motor, kullanıcılara 150 hp güç sağlıyor. ‘35 TFSI’ motor seçeneği de turbo şarjlı ve dört silindirli doğrudan püskürtme üniteleri ile birlikte geliyor. Gücün, yedi vitesli ‘S tronic’ şanzıman ile aktarıldığı ifade ediliyor.  

Tekno Safari YouTube kanalına abone olmak için tıklayınız.

İlginizi çekebilir:

Audi Otomotiv Plastikleri için Kimyasal Geri Dönüşüm Yönetimi Kullanıyor

Audi’nin A3 Sportback Modeli Kompakt Otomobiller Kategorisi’nde Birinci Oldu

Audi, ‘eAWS’ İsimli Yeni Elektromekanik Stabilizasyon Sistemini Tanıttı 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR