Daha önce 2 kere çeşitli sebeplerden ertelenen NASA’nın ay görevi Artemis I, bu sefer de ABD’nin doğu tarafını vuran Ian Tropikal Kasırgası nedeniyle bir kez daha ertelenmek zorunda kaldı. Erteleme sonrası fırlatma için tahmini tarih paylaşıldı.

Uzay, gelişen bilim ve teknolojiye rağmen en büyük bilinmeyenlerimiz arasında yer alıyor. Uzay teleskoplarının geliştirilmesinden sonra gözlem gücümüz bir miktar daha artarken, bilim insanları hala uzaya bir fiil gitmenin ve keşifler yapmanın yollarını arıyor.

Bu proje her ne kadar kolay olmasa da, gerçekleştirilebilmesi için büyük adımlar atılıyor. Son olarak ilerleyen dönemlerde Ay’a yolcu taşımak üzere dizayn edilen uzay aracı Artemis, ilk uzay görevine çıkmaya hazırlanıyor. İşte Detaylar!

Artemis’in Fırlatılması Sürekli Ertelendi!

NASA, ağustos ayında planladığı Artemis I Ay görevinin iptal olmasının ardından tekrar denenen Eylül ayı fırlatması da iptal olunca artık bu konuyla ilgili açıklama yapmama kararı almıştı.

En son Eylül ayının son günlerine işaret edilen fırlatma tarihi, Amerika Birleşik Devletleri’nin Doğu kıyısında meydana gelen Ian Tropikal Kasırgası, Artemis’in fırlatma pistinin bulunduğu yeri de etkileyeceği için bir kere daha ertelendi. Ertelemenin ardından yeni fırlatma tarihi belirlendi.

Artemis I, Kasım Ayında Fırlatılacak!

ABD’nin Virginia bölgesini vuran Ian Tropikal Kasırgası, Artemis I fırlatma tesisini de etkileyeceğinden dolayı fırlatma ertelendi. “Kennedy Uzay Merkezinin Araç Birleştirme Binası”nda muhafaza edilen roket için yeni tarih belirlendi.

NASA, fırlatmanın yine ertelenen tarihini bu sefer 12 Kasım ve 27 Kasım arasında bir zaman dilimi olarak belirledi. Eğer her şey plana göre giderse Artemis I görevi, mürettebatsız Orion roketini ay yörüngesine ve geriye doğru uzun bir yolculuğa gönderecek. Artemis 2, 2024’te ayın etrafına astronotlar gönderecek ve Artemis 3, 2025 veya 2026’da Ay’ın güney tarafına bir ekip indirecek.

Tekno Safari YouTube kanalına abone olmak için tıklayın!

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz