Bu içeriği değerlendirin.
Okuma Süresi
1 dakika

Apple’ın önümüzdeki yıl çıkaracağı MacBook Pro modellerinde TMSC’nin 3nm mimarisiyle üretilen çipsetlerinin kullanılacağı düşünülüyor. İşte detaylar!

Dünyanın en büyük yarı iletken üreticisi olan TMSC son dönemde tüm enerjisini 3nm mimariye sahip çiplerin üretimine harcıyor. Bu çiplerin, yeni nesil işlemcilerin alt yapısında kullanılması ve böylece işlemci performanslarının artırılması planlanıyor. Bu çiplerin ilk olarak Apple’ın M2 işlemcilerinde kullanılacağı iddia ediliyor.

Birçok kişi bilgisayar alırken işlemcinin nm değerlerine dikkat etmese de, aslında bu değer işlemcinin performansı üzerinde büyük rol oynuyor. Nanometre, 1 santimetrenin 10000000’da 1’i anlamına geliyor. 3 nm’lik bir çip kullanımı, transistörler arasındaki mesafe 3nm olacak anlamına geliyor ve bu durum işlemci performansını önemli şekilde etkiliyor. Görünen o ki, bu teknolojiden yararlanmak isteyen ilk firma Apple olmak istiyor.

M2 Pro’ların Performansı Daha da Büyüyecek!

Commercial Times‘ın haberine göre 3nm çiplerin kullanıldığı Apple ürünleri 2022’nin ikinci çeyreğinde kullanıcılarla buluşacak. Bir başka deyişle, M2 Pro serisi ile birlikte daha sık dizilmiş transistörler karşımıza çıkacak. Haliyle 2022 yılının ikinci yarısında çıkacak Mac’lerde çok ciddi performans artışları olacak.

Elbette bu teknoloji yalnızca bilgisayarlarda kullanılmayacak. 3nm üzerine inşa edilen çipsetleri arasında iPhone’lara özel geliştirilen A17 gibi çipsetler de yer alacak. Elbette ki bu teknoloji daha sonra M serisinin yeni üyelerinde ve iPad gibi cihazlarda da karşımıza çıkacak.

TMSC, geçtiğimiz yıldan beri düzenli olarak 3nm çipler üretiyor. Bu da çipsetleri için artık yeterince parça bulunduğu anlamına geliyor. Ancak 3 nm çipsetlerin yeterince uzun ömürlü olup olmayacağı konusu, uzmanlar tarafından hala irdeleniyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz