Ülkemize önce geleceği açıklanan daha sonra ise tüm faaliyetlerini durduran HBO Max’in RTÜK’ten 10 yıllık yayın lisansı aldığı ortaya çıktı. RTÜK Başkanı Ebubekir Şahin HBO Max’in lisans aldığını Twitter hesabından paylaştı.

Televizyonların tekdüze hale gelmesinden sonra dijital yayın platformlarına ilgi arttı. Haliyle ülkemizde Netflix ile başlayan dijital yayın serüveni; exxen, prime video, Disney Plus gibi platformların da sürece dahil olmasıyla birlikte ciddi yol aldı.

Son birkaç yılda milyonlarca abone kazanan HBO Max’in de bu yıl ülkemizde yayın hayatına başlayacağı açıklandı. İlk Türk yapımı dizisinin kadrosu bile ortaya çıkan platform, daha sonraları ise ani bir kararla ülkemizdeki tüm faaliyetlerini askıya aldığını duyurdu. Geçtiğimiz aylarda ise ortaya atılan bir iddiaya göre HBO Max, ülkemizde tamamen çekilmişti. Ancak bugün ortaya çıkan bilgiler bu iddianın gerçek olmadığını kanıtladı.

HBO Max Resmen Türkiye’ye Geliyor!

Egirişim’den edinilen bilgilere göre, Radyo ve Televizyon Üst Kurulu (RTÜK), HBO Max’in geçtiğimiz günlerde yaptığı lisans başvurusunu inceledi ve ABD’li yayın platformuna 10 yıllık yayın lisansı verdi. Bu sayede platformun ülkemizde yayına başlamasının önünde hiçbir engel kalmadı.

HBO Max, geçtiğimiz ay Discorvery+ ile birleştiğini açıklamıştı. Ülkemizde hali hazırda bulunan Discover+ sistemi ise BluTV ile bir ortaklık içerisindeydi. Bu ortaklığın, ülkemize gelmeye hazırlanan HBO Max tarafında nasıl bir etki yaratacağı ile ilgili henüz bir bilgi verilmedi.

RTÜK Başkanı Twitter Hesabından Duyurdu!

Radyo ve Televizyon Üst Kurulu Başkanı Ebubekir Şahin, akşam saatlerinde Twitter hesabından yaptığı duyuruda “Ülkemizin yasalarına uyan, toplumsal değerlerimize saygı gösteren her kuruluşa desteğimiz dün olduğu gibi bugün de devam ediyor. Global bir marka olan HBO Max isimli internet yayın platformunun ülkemizde yayın hakkı için yaptığı lisans başvurusu onaylanmıştır. Lisansı hayırlı olsun” ifadelerine yer verdi. Böylece HBO Max’in ülkemize gelişi kesinlik kazanmış oldu.

Platformun hangi tarihte Türkiye’de yayına başlayacağına dair henüz kesin bir açıklama yapılmadı. Konuyla ilgili olarak HBO Max yetkililerinden yakın zamanda haber geleceği düşünülüyor.

Tekno Safari YouTube kanalına abone olmak için tıklayın!

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz