Bu içeriği değerlendirin.
Okuma Süresi
1 dakika

Tesla Model Y için planladığı teslimat takvimini aldığı olumlu haberler doğrultusunda öne çekmeye hazırlanıyor. 2019 yılında satışlarını arttıran ve Cybertruck ile gündemdeki yerini koruyan şirket Model Y’nin teslimat takvimini güncelledi. 2019’un dördüncü çeyreğini oldukça başarılı bir şekilde tamamlayan Tesla bu dönemde toplam 112 bin araç ve yıl boyunca toplam 367.500 araç teslim etti. Bu sonuçlar 2018 yılına göre yüzde elli oranında artmış durumda.

Şirketin aldığı güzel haberler Çarşamba günü açıklanan 2019’un dördüncü çeyrek kazancıyla başladı ve 2020 yılının finansal tahmininin yayınlanması ile devam etti. Çin’in Şanghay şehrinde kurulan mega fabrika üretimi hızlandırmak için önemli rol oynayacak. 2020 yılı için yapılan planların hepsinde çok önemli rol oynayacak olan fabrika sahip olduğu üstün teknoloji ile yeni modeli vaad edilen süreden daha kısa bir zamanda son kullanıcıya ulaştırmayı başaracak. Yapımı on ay gibi kısa bir sürede tamamlanan fabrikada Tesla’ya ait yeni SUV modeli ve Model Y için çalışmalarını sürdürecek.

Fabrikanın kapılarını açması ile birlikte Tesla Model Y’nin çıkış tarihini 2020’nin bahar aylarına çekmeyi planlayan şirket bu model için fiyatlarını da belirlemiş durumda. 47.000 dolardan satışa sunulacak olan model şirketin en çok ürettiği modeller arasında da yerini alabilir. Tesla’nın 500.000 adet Model 3 ve Model Y üretim kapasitesine sahip olduğu öngörülürken bu sayede toplam üretimin yüzde 75’ini oluşturacak.

Tüm bunların yanı sıra şirket güneş enerjisini de ihmal etmiyor. 2019 yılının son aylarında 54 megawatt gücünde güneş panel sistemini kullanmaya başladı. Bu sayede önceki dört yıldan farklı olarak, 2019 yılında Tesla toplam 1.65 gigawatt enerji depoladı.

Tesla’nın elektrikli kamyonunun üretim tarihi belli oldu