Okuma Süresi
1 dakika

New York Times’ın düzenlediği bir etkinliğe konuşmacı olarak katılan Bill Gates, önemli açıklamalarda bulundu. Etkinlikte akıllı telefon sektörünü değerlendiren Bill Gates Windows Mobile’ın başarısız olma nedenlerine değindi.

Microsoft, Windows ile bilgisayar dünyasının lideri olarak görülse de aynı başarıyı Windows Mobile ile mobil cihazlarda yaşayamadı. Windows kullanıcılarının bile Windows Mobile’ı  kabul etmediğini kısa sürede kabul eden şirket, Windows Phone’lar üzerinde çalışmaya başladı. Ancak sadece kullanıcıların cihazı benimseyememesi değil ABD yönetiminin haksız rekabet soruşturması da büyük şirketi akıllı telefon sektöründen uzaklaştırmış oldu.

New York Times’ın yapmış olduğu konferansa katılan Bill Gates, konuşmasında akıllı telefon sektöründeki hatalarından bahsetti. Gates, Android’in ve dolayısıyla da Google’ın bu kadar büyümesine esas fırsatı kendilerinin verdiğini kabul etti. Ayrıca Bill Gates’e göre Microsoft, Motorola’yla yapılacak devasa bir anlaşmayı göz göre göre kaybetti.

Gates, konuşmasında Motorola’nın telefonunda kullanmak istediği Windows Phone sürümünü sadece 3 ay geciktirdik ve bu da sektörde kaybetmemize neden oldu.” derken, bu Motorola telefonun hangi model olduğunu açıklamadı. Ancak Gates’e göre eğer Microsoft bu anlaşmayı sağlıklı bir şekilde yürütebilseydi ve haksız rekabet soruşturması olmasıydı bugün insanlar Android yerine Windows Mobile kullanıyor olacaktı.

Bill Gates, akıllı telefon sektöründeki başarısızlığın tek sebebin Motorola ile yaşamış oldukları problem olmadığını da belirtti. Gates, aynı zamanda Windows Phone’un başarısızlığının diğer sebebini, ABD Adalet Bakanlığı tarafından Microsoft’a çıkan antitröst davası olarak gördüğünü söyledi. Gates’e göre bu dava olmasaydı Windows Phone gelişebilirdi.