Bu içeriği değerlendirin.
Okuma Süresi
1 dakika
Bilindiği gibi Samsung, yıllardır Google ile birlikte çalışıyor. Ancak Google’ın şirket içi mesajlarından görüldüğü kadarıyla Samsung artık Bing’e yönelebilir. Yani Samsung da yapay zeka destekli Bing’den etkilenenler arasına katılıyor sanki desek yeri.
Son zamanlarda yapay zeka konusundaki gelişmeler gerçekten oldukça iddialı. Öyle ki, bu konudaki yükseliş son derece belirgin bir şekilde sürerken aynı zamanda da teknoloji sektörünü şekillendirmeye devam ediyor. Bu duruma örnek olarak OpenAI yatırımı ile GPT-4 tabanlı yapay zekâ sohbet botunu ve DALL-E 2’yi Bing’e ekleyen Microsoft’u verebiliriz. Şimdi ise Samsung’un Bing ile çalışma ihtimali üzerine duruluyor. İşte detaylar!

Şirketlerin de Dikkatini Çekiyor

Son haftalarda gerçekleştirmiş olduğu güncellemeler ise aktif kullanıcı sayısını gözle görülür bir şekilde artıran Bing, dev şirketleri de etkilemeye devam ediyor. Yaptığı güncellemeler ile ilgili yatırımlar sayesinde dev şirketlerin de dikkatini çeken Bing, Samsung’un da ilgisini çekmiş gibi görünüyor. The New York Times’ın şirket içi mesajlara dayanarak yaptığı bir habere göre Samsung, varsayılan arama motoru olarak Google’ı bırakmayı planlıyor. Google’ı bırakmayı planlayan şirketin varsayılan arama motoru olarak ise Bing’i sunmayı planladığı iddia ediliyor. Hatta bu iddianın çok da yeni olmadığı ve böyle bir bilgiyi Google çalışanlarının Mart ayında öğrendikleri de biliniyor. Ve tabii ki Google çalışanlarının böyle bir bilgiyi öğrenmeleri ise şirket çalışanları arasında bir panik havası yaratmış durumda. Çünkü eğer Samsung Google’dan vazgeçerse 3 milyar dolarlık bir anlaşma da çöpe atılmış olacak.

Sahnede Bing’in Yükselişi Var

Google çalışanlarının bu konuda en büyük sarsıntıları ise Samsung’un Android ve Google çatısında bir ortaklık kurmuş olması ve buna rağmen bir anda Google’ı gözden çıkarması. Tabii ki bunun nedeni Bing’in yükselişi. Ama belli ki hiç kimse Samsung’un Google’ı bu kadar kolay gözden çıkaracağını beklememiş. Henüz Samsung’un ne planladığı ya da gelecekte ne gibi kararlara imza atacağı elbette resmi olarak açıklanmış değil. Ancak sonuç olarak öyle görülüyor ki Google’ın 25 yıldır hâkimiyeti artık arama sektöründe yavaş yavaş sona ermeye başlıyor gibi.

Tekno Safari YouTube kanalına abone olmak için tıklayın!

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz