Virgin Galactic FAA Onay
Bu içeriği değerlendirin.
Okuma Süresi
1 dakika

Ticari uzay taşımacılığı şirketi Virgin Galactic, uzaya yolcu taşımak için Federal Havacılık İdaresi (FAA)’nden onay aldı. Şirketin, 2022 yılında turistik uzay uçuşlarına başlaması bekleniyordu. Söz konusu uçuşlar başlamadan önce, birkaç test uçuşu ve geliştirme çalışmasının daha yapılacağı da biliniyordu.  

Virgin Grup çatısı altında faaliyet gösteren ABD merkezli ticari uzay taşımacılığı şirketi Virgin Galactic, uzaya yolcu taşımak için Federal Havacılık İdaresi (FAA)’nden onay aldığını duyurdu. FAA, 25 Haziran 2021 tarihinde şirketin 2016 yılından bu yana elinde bulundurduğu ticari uzay taşımacılığı işletmeciliğine ilişkin mevcut lisansını güncelledi. Şirket; söz konusu kararın, uzaya yolcu taşıma iznini güvence altına alan ilk karar olduğuna işaret etti. Diğer yandan; Virgin Galactic için kilometre taşı niteliğindeki karar, yaşanan bir dizi aksiliğin ardından geldi. Şirket; Şubat ayında motor ateşleme sistemindeki arızanın da içlerinde bulunduğu bir dizi teknik aksaklığa bağlı olarak geliştirme testlerinin kesintiye uğraması nedeniyle, uzay turizmi uçuşlarını 2022 yılının başlarına ertelediğini duyurmuştu.  

Aktarılan detaylara göre; Virgin Galactic’in yolcu uçuşları başlatmak üzere var olan lisansını yükseltmek için 29 maddelik bir doğrulama programını tamamlaması gerekti. 22 Mayıs’ta gerçekleştirilen mürettebatlı uzay uçuşuyla birlikte, son 2 madde de tamamlanmış oldu. Gerçekleştirilen roket güdümlü test uçuşu; VSS Unity uzay aracı, araçtaki iki pilot ve NASA deneylerini yörüngeye taşımıştı.  

Virgin Galactic, uzay aracındaki kontrol sistemlerinin de sorunsuz çalıştığını doğruladı 

Virgin Galactic

Yaşanan gelişmeler sonrası; Virgin Galactic, uzay aracındaki kontrol sistemlerinin de beklentilerle aynı doğrultuda çalıştığını doğruladı. Şirketin, 2022 yılındaki turistik uzay uçuşlarına başlamadan önce 3 test uçuşu daha gerçekleştireceği biliniyor. Bu uçuşlardan birinde, şirket kurucusu Richard Branson’ın da yer alması ve uzaya taşınması bekleniyor.  

Tekno Safari YouTube kanalına abone olmak için tıklayınız.

İlginizi çekebilir:

Virgin Galactic Tarafından Gerçekleştirilen Roket Güdümlü Test Uçuşu Başarıyla Tamamlandı 

Virgin Galactic’ten, Uzay Turizmi için NASA ile Yeni Anlaşma!

Virgin Galactic, uzay uçuşları için bilet rezervasyonunu açtı

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz