iOS Kullanıcı Verisi Takibi

Flurry Analytics’in verilerine göre; iOS kullanıcılarının yalnızca yüzde 11’i, ‘iOS 14.5’ güncellemesiyle gelen ‘Uygulama Takibi Şeffaflığı’ özelliği üzerinden uygulamalara kullanıcı verisi takibi için onay veriyor. Uygulamaların izin istemesine dahi izin vermeyen kullanıcıların oranının ise yüzde 4 seviyesinde olduğu belirtiliyor.  

ABD merkezli teknoloji devi Apple, kısa bir süre önce yayınladığı ‘iOS 14.5’ işletim sistemi sürümü ile birlikte dünya genelinde 1 milyardan fazla kişi tarafından kullanılan ‘iOS’ ekosisteminde bir dizi yeni gizlilik özelliğini de kullanıma sundu. Eklenen gizlilik özellikleri kapsamında; AppStore üzerinden kullanıcı beğenisine sunulan tüm uygulamalara, toplanan kişisel verileri kullanıcılara bildirme zorunluluğu getirildi. ‘Uygulama Takibi Şeffaflığı (App Tracking Transparency)’ özelliği ise uygulamaların, kişisel verileri toplamadan önce kullanıcı onayı almasını zorunlu kıldı. Yeni özellikle birlikte; ‘iOS 14.5’ işletim sistemi güncellemesini alan kullanıcılara, uygulamalardan kişisel verileri toplamalarına ilişkin onay almak üzere bir bildirim gönderilmeye başlandı.  

Kullanıcıların, söz konusu özelliği ayrıca ‘Ayarlar’ içerisindeki ‘Gizlilik’ sekmesi altında yer alan ‘Takip’ seçeneğinden aktif hale getirebileceği veya devre dışı bırakabileceği kaydedildi. Özelliğin, ‘iOS’ ekosistemindeki tüm cihazlarda kullanılabildiği de biliniyordu. ‘Flurry Analytics’ ise kısa bir süre önce, dünya genelindeki 5.3 milyon cihaz üzerinden elde ettiği verilere dayanarak özelliğin kullanım oranlarına ilişkin istatistikleri yayınladı. Paylaşılan sonuçlara göre; ‘iOS’ kullanıcılarının yalnızca yüzde 11’i, uygulamalara kullanıcı verisi takibi için onay veriyor. Söz konusu rakamın içerisinde, bilinçsiz bir şekilde özelliği açık bırakan veya onaylayıp geçen kullanıcıların da yer aldığı belirtiliyor. Kullanıcıların yüzde 4’ü ise ‘Uygulamaların Takip İzni İstemesine İzin Verin’ seçeneğini kapatarak uygulamaların kendilerinden izin istemesine dahi onay vermiyor.

iOS Kullanıcı Verisi Takibi 

‘iOS’ kullanıcıları, ‘Uygulama Takibi Şeffaflığı’ özelliğini çok yüksek oranda sevdi 

iOS Uygulama Takibi Şeffaflığı

Diğer yandan; açıklanan sonuçlar; ‘iOS’ kullanıcılarının, ‘Uygulama Takibi Şeffaflığı’ özelliğini çok yüksek oranda sevmiş olduğunu da ortaya koydu. ABD’deki 2.5 milyon cihaz üzerinden toplanan verilere göre ise ABD’li kullanıcılar, veri takibi konusunda çok daha muhafazakar bir tutum sergiledi. ABD ağındaki kullanıcıların yalnızca yüzde 2’si, uygulamaların veri takibi için onay istemesine izin verdi.  

Tekno Safari YouTube kanalına abone olmak için tıklayınız.

İlginizi çekebilir:

Apple iOS 14.5 Güncellemesi Yayınladı: Apple Watch ile Kilit Açma, PS5 Kontrolcüsü Desteği ve Daha Fazlası

Apple’ın ‘iOS 14’ ile Kullanıma Sunduğu Yeni Gizlilik Özellikleri, Dijital Reklam Pratiklerini Büyük Oranda Etkileyecek

LinkedIn, ‘iOS 14’ Güncellemesine Bağlı Olarak Kullanıcılardan Takip Verisi Toplamayı Bırakıyor 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz