Bu içeriği değerlendirin.
Okuma Süresi
2 dakika

Tesla geçen şubat ayında 1,5 milyar dolarlık Bitcoin yatırımı gerçekleştirmişti. Daha sonra ise müşterilerinin Bitcoin ile ödeme yapabileceği haberini duyuran şirket, Bitcoin yatırımlarının bir kısmını sattı ve söz konusu satış ile şirket net 101 milyon dolarlık kâr elde etti. 

Elektrikli ve otonom araç üreticisi Tesla, pazartesi günü 2021 yılının ilk çeyrek sonuçlarını açıkladı. Şirketin üç aylık mali sonuçlarının bulunduğu 30 sayfalık sunumda en fazla dikkat çeken detay ise, Tesla ’nın Bitcoin ’den elde ettiği kâr olarak kayıtlara geçti. Şubat ayında 1,5 milyar dolarlık Bitcoin yatırımı yapan ve kripto para piyasasındaki hareketliliği tetikleyen şirket bünyesindeki Bitcoin’lerden bir kısmını sattığını ve bu satıştan ciddi bir kâr elde ettiğini belirtti. 

Tesla’nın elindeki Bitcoin’lerden 272 milyon dolarlık Bitcoin sattı ve söz konusu satıştan net 101 milyon dolar kâr elde etti. Tesla’nın paylaştığı mali raporlara bakıldığında, “Nakit Akışları Beyanı” tablosundaki “Dijital varlıkların satışından elde edilen gelir” bölümünde yer alan miktarın 101 milyon dolar olması şirketin doğru bir yatırım yaptığını ortaya koymuş oldu. 

Tesla, Bitcoin kazancı ile 2021’in ilk çeyreğinde rekor kırdı

Öte yandan sadece Bitcoin yatırımından 101 milyon dolar kâr eden şirket, bu yılın ilk çeyreğinde toplamda ise 438 milyon dolarlık net gelir elde ettiğini açıkladı. Tesla’nın açıkladığı bu miktar şirketin tüm zamanların en yüksek seviyesi olmasıyla öne çıkıyor. 

2021’in ilk çeyreğinde 10.4 milyar dolarlık satış gerçekleştiren ve 438 milyon dolar net kâr eden şirketin, bu kazancı bir noktada en büyük pazarlarından biri olan Çin’deki satışlarından gerçekleştirdi. Aynı zamanda şu an neredeyse her üreticiyi vuran ve zorluğa sürükleyen küresel çip kıtlığından da çok etkilenmemesi Tesla’yı kazanca doğru itti. 

Tesla’nın pazartesi günü açıklanan 2021 yılı ilk çeyrek mali raporuna göre, hisse başına kazanç 93 cent’e yükseldi. Bunun yanı sıra şirket bu yıl araç teslimat büyümesinin yüzde 50 büyüyeceğini dile getirdi. Tesla eğer söylediği gibi araç teslimatını yüzde 50 artırırsa bu 2021 yılı için 750.000 Tesla araba demek oluyor. 

İlginizi Çekebilir:

Tesla, Otopilot Modunda Kaza Yaptı: İki Kişi Hayatını Kaybetti

Otopilot Kodlarının Çalındığı Gerekçesiyle Açılan Davada, Eski Bir Tesla Mühendisi Suçlamaları Kabul Etti  

Tesla Model S Kazası, Kripto Para Yönetmeliği, Apple Spring Loaded | Haftalık Teknoloji Programı:

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz