Bu içeriği değerlendirin.
Okuma Süresi
2 dakika
Uzun zamandır bir durgunluk içerisinde olan Bitcoin (BTC), geçtiğimiz haziran ayının ardından ilk kez 30 bin doların üzerini gördü. Bitcoin yatırımcılarının yüzünü güldüren bu gelişme sonrasında BTC yüzde 6’dan fazla değerlenme ile 30 bin 400 dolara kadar yükseldi. Hatta bu yükseliş, altcoinlerde de bir yükseliş dalgasına neden oldu. 
Son zamanlarda yatırımcılarda bir endişeye neden olmaya başlayan Kripto piyasalarda, nihayet beklenenler olmaya başladı. Geçtiğimiz yılın haziran ayından itibaren ilk kez 30 bin doların üzerini gören Bitcoin, token’lerda da bir değerlenmeye ve hareketlenmeye neden oldu. İşte detaylar!

Bitcoin Ne Oldu da Yükseldi?

Neredeyse 10 aylık bir süreçte inanılmaz bir durgunluk içerisinde olan kripto para piyasası, nihayet son dönemlerin en iyi günlerini yaşamaya başladı. Öyle ki, en popüler kripto para birimi olan Bitcoin, bu sürenin ardından ilk kez 30 bin doların üzerini gördü. Bu durumun nedeni düşünüldüğünde ise aslında Bitcoin’in (BTC) bir süredir 30 bin dolar için zorladığını fakat satış baskısı yaşadığını görüyoruz. Bu sabaha karşı ise bu durumda bir değişiklik meydana geldi ve BTC, 30 bin 400 dolar seviyesine kadar yükseldi. Ve geldiğimiz son aşamada bir değerlendirme yaptığımızda Bitcoin’in 5 ayda yüzde 100 değer kazandığını söyleyebiliriz. Bitcoin’in güncel fiyatlarına baktığımızda ise fiyat grafiği şu şekilde karşımıza çıkıyor:
  • Yüzde 3 civarı değerlenen Ether (ETH) 1.916 dolar,
  • Yüzde 4 civarı değerlenen Binance Coin (BNB) 327 dolar,
  • Yüzde 4 civarı değerlenen Ripple (XRP) 0,52 dolar,
  • Yüzde 4 civarı değerlenen Cardano (ADA) 0,4 dolar,
  • Yüzde 2,5 civarı değerlenen Polygon (MATIC) 1,12 dolar,
  • Yüzde 8 civarı değerlenen Solana (SOL) ise 22 dolar seviyesine ulaştı.
Elon Musk’ın açık açık desteklediği Dogecoin (DOGE) ise bu yükselişe pek de istenen şekilde katkıda bulunamadı.

Market Hacmi Ne Durumda?

Kripto para piyasalarında yukarıda bahsettiğimiz gibi bir hareketlenme yaşanırken, market hacimlerinin ise maalesef nispeten küçük olduğunu görüyoruz. Market hacmi, kripto para borsalarındaki paranın büyüklüğü anlamına geliyor. Ve bu hacim geçmişle kıyaslandığında ise nispeten daha küçük görünüyor. Coinmarketcap’ın yayınladığı verilere göre şu andaki piyasadaki toplam para, 1.23 trilyon dolar. Ancak bu tutar 2021’in sonlarına doğru 3 trilyon dolar seviyesine ulaşmıştı. Bitcoin ile diğer altcoinlerdeki değerlenmelerin ise piyasaya para girişini artırabileceği umut ediliyor.

Tekno Safari YouTube kanalına abone olmak için tıklayın!

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz