Aylık Ortalama Haberleşme Gideri 2020

‘Serbest Telekomünikasyon İşletmecileri Derneği (TELKODER)’ tarafından her yılın sonunda yapılan ‘Elektronik Haberleşmede Aile Giderleri Araştırması’ verilerine göre; Türkiye’de 2020 yılında evlerinde bir sabit telefon ile genişbant internet aboneliği bulunan ve her bireyi cep telefonu hattı sahibi olan 4 kişilik bir ailenin aylık ortalama haberleşme gideri, vergiler dahil ortalama 311,41 TL’ydi. 2020 yılında Türkiye’de 4 kişilik bir ailenin haberleşme gideri, yıllık bazda ise 3 bin 736 TL’ye ulaştı. Bu rakamın 759 TL’sini, devlete ödenen vergi oluşturdu.  

‘Serbest Telekomünikasyon İşletmecileri Derneği (TELKODER)’, her yılın sonunda yaptığı ‘Elektronik Haberleşmede Aile Giderleri Araştırması’ sonuçlarını açıkladı. Paylaşılan veriler göre; Türkiye’de 2020 yılında evlerinde bir sabit telefon ile genişbant internet aboneliği bulunan ve her bireyi cep telefonu hattı sahibi olan 4 kişilik bir ailenin aylık ortalama haberleşme gideri, vergiler dahil ortalama 311,41 TL’ydi. 2020 yılında Türkiye’de 4 kişilik bir ailenin haberleşme giderinin, yıllık bazda ise 3 bin 736 TL’ye ulaştığı ifade edildi. Bu rakamın 759 TL’sini, devlete ödenen verginin oluşturduğunun da altı çizildi. Diğer yandan; 2019 yılında yapılan analizde 4 kişilik bir ailenin yıllık haberleşme giderleri yaklaşık 3 bin 225 TL, devlete ödenen verginin ise 655 TL olduğu hesaplanmıştı. 2018 yılında ise bir ailenin yıllık haberleşme gideri, yaklaşık 2 bin 878 TL’ydi. Aynı yıl, devlete ödenen verginin de 585 TL seviyesinde olduğu ifade edilmişti.  

Aktarılan diğer detaylara göre; sabit telefona artık, vergiler dâhil aylık ortalama 42,37 TL ödeniyor. Aynı araştırmada, 3 GSM operatörünün abonelerinin ortalama aylık ödemelerinin ise vergiler dâhil 49,89 TL’ye ulaştığı belirtiliyor. Sabit internet bağlantısı için de Türkiye’de, aylık ortalama vergiler dâhil 69,48 TL ödeniyor. Bu giderlerin hepsinden; yüzde 18 KDV’nin yanı sıra, sabit ve mobil haberleşme hizmetleri ve sabit ve mobil internet hizmetleri için yüzde 7.5 ‘Özel İletişim Vergisi’ devlete aktarılıyor. Evlerinde bir sabit telefon ile genişbant internet aboneliği bulunan ve her bireyi cep telefonu hattı sahibi olan 4 kişilik bir aile, haberleşme gideri için devlete aylık 63,27 TL vergi ödüyor. Devlete ödenen vergi, yılda yaklaşık 759 TL’yi buluyor. 

2021 yılında, haberleşme giderleri üzerinde bir artış yaşanması bekleniyor

Haberleşme Giderleri 2021

‘TELKODER’ tarafından yapılan açıklamada ayrıca; 2017 yılı sonuna kadar mobil telefonda yüzde 25, sabit telefonda yüzde 15 ve internet erişiminde yüzde 5 olarak uygulanan ‘Özel İletişim Vergisi’nin (ÖİV), 2018 yılında tüm hizmetlerde yüzde 7.5 olarak değiştirildiğine işaret ediliyor. 2019 yılında ‘Adil Kullanım Kotası’nın (AKN) kaldırılmasıyla internet fiyatlarına yapılan zamlar dikkate alındığında, önümüzdeki yıllarda giderlerdeki internet payının ve vergisinin artacağı öngörülüyor.  Bu durumun, 2021 yılı haberleşme giderleri üzerinde de artışlara neden olacağı vurgulanıyor. 

Konuyla ilgili değerlendirmelerde bulunan TELKODER Yönetim Kurulu Başkanı Halil Nadir Teberci, açıklamasında “TELKODER olarak her yıl açıkladığımız iletişim harcamaları raporumuza baktığımızda bu yıl döviz kurlarının ve sektörde yapılan zamların etkisiyle giderlerin arttığını görüyoruz. Burada kullanıcıları yüksek vergiler de epey zorluyor. Özellikle 1999 Gölcük depremiyle hayatımıza geçici olarak giren Özel İletişim Vergisi’nin 20 yıldır alınması büyük bir sorun teşkil ediyor. Dünyanın hiçbir yerinde böyle bir vergi alınmıyor bizde de bir an önce kaldırılması gerekiyor. 2021 yılında serbestleşme ve tam rekabetin sağlanmasıyla bu vergi yüklerinin hafifletilmesi hususunda devletin gerekli yaklaşımı göstereceğine inanıyoruz” ifadelerini kullanıyor.  

Teknoloji haber bülteni DigiToll’ü izlemek için tıklayınız.

İlginizi çekebilir:

TURKSAT 5A Uydusu, SpaceX Roketiyle Uzaya Fırlatıldı!

Türkiye’deki Mobil İnternet Abone Sayısı Ülke Nüfusuna Yakın

Turkcell BİP, Yılbaşı için Kullanıcılarına Kotalarından Düşmeden Hizmet Verecek

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz