“Black Friday” adıyla bilinen ve Türkiye’de “Kara Cuma”, “Efsane Cuma” vb. isimlerle bilinen yılın büyük alışveriş ve indirim günleri başladı. Peki Black Friday’de alışveriş yaparken nelere dikkat etmeli? Detaylar haberimizde…

Tekno Safari olarak Black Friday kampanyaları ve satış platformlarına yönelik dikkat edilmesi gerekenleri derledik. Fakat önce kısaca Black Friday’in ne olduğuna kısaca göz atalım.

“Black Friday” Amerika’da şükran gününü takip eden ilk Cuma gününe denir. Markalar ve mağazalar bu gün mesai sürelerini uzatarak büyük indirim oranlarıyla müşterilerin karşısına çıkıyor. Bir nevi alışveriş çılgınlığına dönüşen bu gün, Amerika’dan başlayıp tüm dünyaya yayıldı. Son 5-6 senedir ülkemizde de yoğun bir şekilde markalar tarafından kullanılıyor. Tüketicilerin bu döneme olan ilgisi de günden güne artıyor. Peki tüketicilerin tatsız deneyimlerle karşılaşmaması için bu alışveriş döneminde dikkat etmesi gerekenler neler?

Bildiğiniz ve güvendiğiniz platformları kullanın

Bu dönemde birçok marka ve platform “çılgın” indirimler yaptığını iddia ediyor. Tüketici olarak tüm platformları ve markaları tanımamız mümkün olmayabilir. Belli güvenlik şartlarını taşımayan platform ve ürünler kötü sürprizlerle karşı karşıya kalmanıza sebep olabilir. Ürünleriniz hiç size ulaşmayabilir ya da ulaşsa dahi orijinal olmayabilir, kusurlu olabilir.

Müşteri memnuniyeti ve satış sonrası hizmetleri ön planda olan marka ve platformları tercih edin

Alışveriş yaparken birçoğumuz ürün bize ulaştıktan sonra başımıza gelebilecekleri düşünmez. Aslında öyle ya da böyle belirli bir ücret ödediğimiz ürünü iade etmek, değiştirmek veya bir sorun olduğunda bunun giderilmesini istemek, hatta hiç beğenmemek tüketici olarak en doğal hakkımız.Bazı platformlar veya markalar bu konuda yetersiz kalabiliyor. Bir ücret ödeyerek aldığınız ürünün daha sonra çöpe gitmemesi veya aylarca sizi uğraştırmaması için müşteri memnuniyetine önem veren, satış sonrası hizmet ağı yaygın ve güvenilir markaları tercih edin.

Satın almak istediğiniz ürünün fiyatını farklı platformlardan karşılaştırın

Aynı ürün birçok farklı platformdan satışa sunuluyor. Her mağaza veya e-ticaret platformu kendi yapısına göre bir indirim oranı belirliyor. Satış platformları ürünleri üreticiden ya da dağıtıcıdan farklı avantajlar veya koşullarla tedarik ediyor. Bu da fiyatı etkiliyor. Almak istediğiniz ürünün fiyatını farklı platformlardan karşılaştırarak en güvenilir platformdan en düşük fiyattan almaya çalışın.

Fiyatlar gerçekten indirimli mi?

Özellikle Türkiye’de markaların bu dönemlerde gerçekten indirim yapıp yapmadığı tartışma konusu. Bazı platformlarda indirim öncesinde fiyatların yükseltildiği ve ardından yüksek indirimle tekrar satışa sunulduğu iddia ediliyor. Bu sebeple almak istediğiniz ürünün büyük indirim dönemi başlamadan önce fiyatını belirleyerek karşılaştırma yapın.

E-ticaret platformlarındaki pazar yerlerine dikkat edin

Bazı e-ticaret platformları pazar yeri sistemiyle çalışır. Pazar yerinde belirli koşulları sağlayan tüm şirketler satış yapabilir. Aldığınız bir ürünü yetkili satıcı yerine farkında olmadan pazar yerindeki herhangi bir mağazadan alabilirsiniz. Bu sebeple bu mağazaların alışverişlerdeki güvenirliğini kontrol edin, ürünler ve satıcılarla ilgili yorumları okuyun.

İhtiyacınız yoksa alışveriş yapmayın

Büyük indirimlerle bir ürün satın almak hepimiz için oldukça keyifli bir fikir fakat bazen bu iş bir çılgınlığa dönüşebiliyor ve gerçekten ihtiyacımız olmayan birçok ürünü satın alabiliyoruz. Özellikle ülkemizdeki ekonomik durumun oldukça dengesiz olduğu düşünülürse bugünlerde en dikkat etmemiz gereken şeylerden biri de paramızı nasıl harcadığımız. Bu sebeple gerçekten ihtiyacınız olmayan hiç bir ürünü satın almayın.