antisosyal davranış bozukluğu

Bilim insanlarının yapmış olduğu araştırmada, beyin yapılarının küçük olduğu ortaya çıkan bireylerin çocukluk dönemlerinden beri antisosyal davranış bozuklukları bulunuyor. Araştırmaya göre; hırsızlık, zorbalık yapan ve yalan söyleyen insanların beyinleri daha küçük. 

MR sonuçlarına göre, çocukluklarında antisosyal kişilik bozukluğu gösteren 45 yaşlarındaki bireylerin beyinlerinin yüzeyi daha dar ve beyinlerinin bazı bölümlerindeki zarlar da daha ince oluyor. Bu özellik, antisosyal davranışlarla ilişkilendiriliyor. Söz konusu durumun ırsi olup olmadığı, madde bağımlılığı ile alakasının bulunup bulunmadığı, düşük IQ ve akıl sağlığıyla bağlantılı olup olmadığı belirsiz.

Araştırmacılar doğdukları günden bu yana 700 gönüllünün MR sonuçlarını inceledi.

Gönüllüler üç gruba ayrıldı:

  • Antisosyal davranışlarında devamlılık göstermeyenler
  • Yalnızca ergenlik dönemlerinde antisosyal olanlar
  • Hayatları boyunca antisosyal davranışlar gösterenler

Son grupta yer alan ve aralarında şiddet suçu işleyenlerin de bulunduğu 80 kişinin beyinlerinde yapısal farklılıklar olduğu görüldü.

Uzmanlar araştırma sonuçlarını Lancet Psychiatry dergisinde yayımladı. Bu araştırma, hayatları boyunca etraflarına saldıran bireylerin nöropsikolojik farklılıkları olduğunu da kanıtlıyor.

‘Şeytanlaştırmayın, yardıma ihtiyaçları var’

Bilim insanlarına göre çocukluk dönemlerinde başlayıp ergenliklerinde de antisosyal davranış bozuklukları gösterenler, hastaneye yatırılma riski taşıyanlar, hayatlarının ilerleyen dönemlerinde fiziksel ve akıl sağlıkları zayıflayanlar “bir bakıma engelli kategorisinde” olabilirler.

Londra UCL Üniversitesi’nde çalışmalarını sürdüren ve araştırmada imzası olan Dr. Christina Carlisi: Beyinlerinde, antisosyal davranışları engelleyecek sosyal becerilerinin gelişmesini zorlaştıran bir yapısal farklılık olabilir” diyor.

Araştırmanın yazarlarından Prof. Essi Viding de bu gruptaki bireylerin ”anlayış ve yardıma ihtiyacı olan bireyler” olduklarının farkına varılması ve “şeytanlaştırılmamaları” gerektiğini söylüyor.

Kaynak: BBC Türkçe

Türk bilim insanları peynir altı suyundan yenilebilir ambalaj üretti

Avustralyalı bilim insanları en ince ve esnek ekran teknolojisini geliştirdi