Otomotiv endüstrisini derinden etkileyen çip krizine rağmen rekor sayıda teslimat gerçekleştiren BMW Group premium segmentteki liderliğini güçlendirdi

BMW, BMW Motorrad ve MINI markalarını bünyesini barındıran BMW Group, 2021 yılı finansal sonuçlarını, gelecek hedeflerini ve yeni işbirliklerini açıkladı. BMW Group, pandeminin etkilerinin devam ettiği 2021’de, küresel tedarik zincirlerindeki kırılmalar ve piyasalarda oluşan resesyona rağmen satışlarını yüzde 8’in üzerinde artırarak 2 milyon 521 bin 514 yeni aracını yollarla buluşturdu. MINI ve Rolls-Royce satışları 307 bin 724 seviyesinde gerçekleşirken BMW 2 milyon 213 bin 790 aracı sahipleriyle buluşturdu. Yıl boyunca 194 bin 261 motosiklet teslimatı gerçekleştiren BMW Motorrad önceki yıla göre yüzde 14.8 oranında bir artışla yılı kapattı. BMW Motorrad’ın gelirleri ise yüzde 20.3 oranında artarak 2 milyar 748 milyon Euro seviyesine çıktı. BMW Group’un toplam teslimat adetleri içindeki elektrikli otomobil payı da bir önceki döneme göre yükselerek yüzde 13 seviyesinde gerçekleşti. BMW Group’un vergi öncesi kârı 16 milyar Euro’ya ulaşırken Grubun toplam gelirleri ise bir önceki yıla oranla yüzde 12,4 artarak 111,2 milyar Euro’ya çıktı.

2025 sonuna kadar 2 milyon elektrikli otmobil hedefi

 Artan elektrikli otomobil taleplerine karşı BMW Group, 2025’in sonuna kadar 2 milyon tamamen elektrikli otomobili müşterilerine teslim etmeyi hedeflediğini açıkladı. Grup 2030 yılında ise küresel satışlarının yarısının tamamen elektrikli araçlardan oluşmasını planlıyor.

Tamamen elektrikli otomobillerin tercih edilmesinde kritik role sahip olan şarj altyapısının dünya çapında hızla gelişmesi ve hammadde tedarikinde yaşanan problemlerin nasıl şekillendiğine bağlı olarak BMW Group, 2030 yılına kadar yılda 1,5 milyonu aşkın tamamen elektrikli otomobil satışına ulaşacağını da belirtti.

E-Mobilite ve dijitalleşme yatırımlarında artış

BMW Group’un 2021 yılı finansal sonuçları, otomotiv endüstrisinin geleceği olan elektrikli mobilite ve dijitalleşme alanlarına ayırılan Ar-Ge harcamalarındaki artışlarla da dikkat çekti. Yeni otomobil platformları, otonom sürüş ve elektrikli otomobil teknolojileri gelişimi için yapılan harcamalar, 2020 yılındaki toplam maliyete oranla yüzde 10,7’lik yükselişle 6,29 milyar Euro seviyesine ulaştı.

BMW’nin yeni elektriklisi BMW i7 bu ay tanıtılıyor

Sıfır emisyonlu mobiliteyi odak noktası belirleyen BMW Group, elektrikli ürün gamında yollarla buluşturduğu en güncel modelleri BMW iX ve BMW i4’e ek olarak bu yıl, tamamen elektrikli otomobillerine bir yenisini daha ekleyecek. Özel olarak geliştirilen multimedya sistemi ve ileri seviyede otonom sürüş teknolojisiyle segmentinde standartları belirleyecek olan Yeni BMW i7’nin global tanıtımını Nisan ayında gerçekleştirilecek.

BMW’nin tamamen elektrikli yeni modeli BMW i7, markanın kendi bünyesinde geliştirdiği 6. jenerasyon elektrikli sürüş teknolojileriyle birlikte gelen verimliliği ve yüksek menzili bir arada sunacak.

Tekno Safari YouTube kanalına abone olmayı unutmayın!

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz