Razer, Dünya Okyanus Günü kutlamalarında deniz plastiklerini temizleyen yapay zekâ robotunu yeniden tasarlaması için yeni kurulan ClearBot’a yardım ediyor. Razer ayrıca, #GoGreenWithRazer kampanya maskotu Sneki Snek ile sürdürülebilirlik projesinde yeni bir dönüm noktasına ulaştı ve şirket daha fazla ağaç kurtarmak için yeni ürünlerini piyasaya sürdü.

Razer, bugün Dünya OkyanusGünü’nü kutlamak için deniz atıkları temizleme kuruluşu ClearBot ile ortaklığını duyurdu. Razer’ın 10 yıllık #GoGreenWithRazer sürdürülebilirlik yol haritasına uygun olarak kurulan ortaklık, Razer’ın çevre ve sürdürülebilirlik odaklı girişimleri ölçeklendirmelerine yardımcı olacak doğru araçlar ve yeteneklerle donatarak desteklemeyi amaçlayan Yeşil Yatırımlar yükselişini tamamlıyor.

Okyanuslara her yıl yaklaşık 11 milyon ton plastiğin girmesiyle, okyanus temizleme işletmeleri genellikle eski teknoloji, maliyet ve verimlilikle ilgili zorluklarla karşılaşıyor. ClearBot ekibi, farklı türde deniz plastik atıklarını belirlemek için AI vizyonundan yararlanan robotlar tasarlayıp, sudaki yaşamı korumak için okyanuslardaki bu kirleticiler hakkında bilgi toplar. ClearBot robotları, daha sonra sorumlu bir şekilde bertaraf edilen deniz plastik atıklarını toplamak için kullanılır. 

Yapay Zekâ Teknolojisi ile Deniz Atıklarının Temizlenmesi

ClearBot ortaklığı kapsamında, Razer’in önde gelen mühendisleri ve tasarımcıları, ClearBot prototiplerini ölçeklenebilir, kitlesel olarak pazarlanabilir bir ürüne dönüştürmeye yardımcı olmak için gönüllü olarak kişisel zamanlarını ve teknik uzmanlıklarını kullandılar. Razer’ın kapsamlı bilgi birikiminden ve üretim teknik bilgisinden yararlanan ClearBot, robot tasarımını daha akıllı ve daha verimli hale getirmeyi başardı.  

Yeni tasarlanan ve tam otomatik robot, dalgalı sularda iki metre mesafedeki deniz plastiklerini algılayabilen son teknoloji yapay zekâ ve makine öğrenimi yetenekleriyle donatılmıştır. Robot, güneş enerjisiyle çalışırken sadece bir döngüde 250 kg’a kadar plastik toplayabilir. 

Bu yılki Dünya Okyanus Günü’nde topluluğun aktif katılımını sağlamak için ClearBot, deniz plastik atıkları hakkında veri toplama programı aracılığıyla bir eylem çağrısı yayınladı. Çevreye duyarlı herkesin, açık sularda yaygın olarak bulunan deniz plastik atık fotoğraflarını ClearBot’un web sitesine yüklemeye teşvik edildiği bu program ile araştırma ve tasarım ekibi, robotun atık algılama yapay zekâ algoritmasını geliştirmeye yardımcı olmak için bu bilgileri ClearBot’un mevcut veri tabanına ekleyecektir. 

Sneki Snek, ulaşılan yeni bir dönüm noktasıyla geri dönüyor

Mart 2021’de Razer, topluluğundan gelen muazzam talebe karşılık verdi ve sürdürülebilirlik projesinin maskotu Sneki Snek liderliğindeki #GoGreenWithRazer hareketine olan bağlılığını yeniledi. Conservation International ile ortaklaşa çalışan şirket, ağaçları koruma hedefini başlangıçtaki 100.000 ağaç hedefinden 1 milyon ağaca çıkarmıştı. Bugüne kadar 300.000 ağaç kurtarma başarısını kutlamak için firma, nihai 1 milyon ağaç kurtarma hedefine ulaşılana kadar, kurtarılan her 100.000 ağaçla ulaşılan yeni dönüm noktasında yeni Sneki Snek ürünleri piyasaya sürecekti.

300.000 ağaç hedefine ulaşılmasının şerefine, Razer şimdi iki yeni sevimli Sneki Snek ürününü piyasaya sürüyor. Razer Sneki Snek Göz Maskesi, rüya gibi rahatlık ve kesintisiz dinlenme için kadifemsi kaplamalı yastıklı bir tasarıma sahiptir. Razer Sneki Snek Yer Halısı, zeminleri günlük aşınma ve yıpranmaya karşı korur ve sandalye hareketleriniz için gürültü önleyicilerle desteklenmiştir. Razer maskotunun sürdürülebilirlik hedeflerine uygun olarak hem göz maskesi hem de yer kilimleri %100 geri dönüştürülmüş malzemelerden yapılmıştır. 

Sneki Snek hayranlarını daha da fazla ağaç kurtarmaya yardımcı olmaya teşvik etmek ve motive etmek için Razer, 400.000 ağaçlık dönüm noktasına ulaşıldığında piyasaya sürülecek olan bir sonraki ürünü de tanıttı: Razer Sneki Snek Terlikleri. Yumuşak ve pelüş terlikler, atılan her adımın daha sürdürülebilir bir dünyaya doğru atılmış bir adım olmasını sağlar. Yalnızca Razer.com’da mevcut olan, satılan her Sneki Snek ürününden elde edilen gelir, Conservation International’ın 10 ağacı kurtarmasına yardımcı olacaktır.

İlginizi Çekebilir:

Yedikule Hayvan Barınağı, Profesyonel Karcher Ekibi ve Cihazları ile Temizlendi 

Razer, RGB Aydınlatmalı Yeniden Kullanılabilir N95 Maske Konseptini Son Tüketici Beğenisine Sunmayı Planladığını Açıkladı! 

Haftalık Teknoloji Gündemi – Türkiye’nin İlk Robot Oyuncusu Aypera, Birol Güven ile Anlaştı!:

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz