boeing-airbus-5g-teknosafari
Bu içeriği değerlendirin.
Okuma Süresi
1 dakika

Havacılık sektörü için 2 önemli şirket olan Boeing ve Airbus, ABD hükümetinin 5G teknolojisine geçişinin ertelenmesini talep etti. Belirtilenlere göre 5G, uçaklarda parazite sebep oluyor.

Dünya genelinde 5G teknolojisi, heyecan verici bir şekilde gelişmeye devam ediyor. Neredeyse 2 senedir tüm dünya, 5G teknolojisine adapte olmak için çalışırken, Boeing ve Airbus, bu geçişin ertelenmesini talep etti.

Amerika Birleşik Devletleri, 5G teknolojisini test etmeye devam ediyor. Test aşamasının sonlarına gelinmesi ile birlikte bazı operatörler, 3.7 ve 3.8 GHz frekans ağlarını kullanarak 5G hizmeti sunuyor. Bu sebeple 5G ağları, uçaklardaki radyo ve hassas elektronik ekipmanlarda parazitlenmeye yol açabiliyor.

airbus-boeing-5g-teknosafari

Federal Havacılık İdaresi (FAA), bu parazitlenmenin yol açabileceği problemler sebebi ile 5G geçiş sürecini daha önce ertelemişti. Şimdi ise Boeing ve Airbus, yeni bir erteleme talep ediyor.

İki şirketin de CEO görevlileri tarafından imzalanarak ABD Ulaştırma Bakanlığı’na gönderilen talepte, “5G teknolojisinin yaydığı sinyallerin, uçakların güvenli şekilde çalışma yeteneğini olumsuz yönde etkileyebilecek parazitlere neden olabileceği” endişesi belirtildi. 5G sinyalleri, özellikle kötü hava koşullarında güvenli iniş yapılması için kullanılan radyo altimetrelerinde parazitlenmeye yol açabiliyor.

ABD ile birlikte Fransa’da da benzer endişelerin mevcut olduğu belirtiliyor. Fransız yetkilileri, önlem olarak uçaklarda 5G destekli telefonların tamamen kapatılmasına karar vermişti.

İlginizi Çekebilir:

AYA NEO el konsolu, Ryzen 6000 serisinden güç alabilir

Honor, katlanabilir Magic V modelini duyurdu

2021 yılında en çok satan oyunlar açıklandı

Tekno Safari YouTube kanalına abone olmak için tıklayın.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz