Google Meet Arka Plan Değiştirme

Google’ın görüntülü konuşma platformu ‘Google Meet’, Ağustos ayında duyurduğu arka plan değiştirme özelliğini kullanıma sundu. Kullanıcıların, özellik aracılığıyla hem varsayılan görselleri hem de kendi yüklemiş oldukları görselleri arka plan olarak tercih edebilecekleri ifade edildi.  

Google’ın görüntülü konuşma platformu ‘Google Meet’, geçen Ağustos ayında duyurduğu arka plan değiştirme özelliğini kullanıma sundu. Kullanıcıların; özellik aracılığıyla hem ofis alanı, manzara ve soyut fotoğraflar gibi varsayılan görselleri hem de kendi yüklemiş oldukları görselleri arka plan olarak tercih edebilecekleri ifade edildi. Bununla birlikte; ‘Google Meet’ sanal arka plan özelliğinin, başlangıçta yalnızca platformun web sürümünde kullanılabildiği belirtildi.

Aktarılan detaylara göre; kullanıcılar, güncel olarak ‘Windows’ ve ‘Mac’ işletim sistemlerinde ‘Chrome OS’ ve ‘Chrome’ tarayıcıları üzerinden özelliğe erişim sağlayabiliyor. ABD’li teknoloji devi; bu yılın ilerleyen zamanlarında, kurum yetkililerinin kişiselleştirilebilir arka plan özelliğinin kullanımını kontrol edebilmeleri için yönetici kontrolü özelliğini de aktif hale getirmeyi planlıyor. Bununla birlikte; mobil ‘Meet’ uygulamasının da yakın zamanda, arka plan değiştirme özelliğini desteklemeye başlayacağı belirtiliyor.  

*Kaynak: beebom.com

Özellik; güncel olarak ‘Essentials’, ‘Business Starter’, ‘Business Standard’, ‘Business Plus’, ‘Enterprise Essentials’, ‘Enterprise Standard’, ‘Enterprise Plus’, ‘Enterprise for Education’ kullanıcıları, kar amacı gütmeyen kuruluşlara üye kullanıcılar ve bireysel Google hesapları tarafından kullanılabiliyor. ‘Eğitim (Education)’ kullanıcıları tarafından düzenlenen görüşmelerde ise özelliğe erişim sağlanamıyor.  

‘Google Meet’ görüşmelerinde arka plan değiştirmek için ekranın sağ alt köşesindeki seçeneğe tıklanıyor 

Google Meet Arka Plan Değiştirmek
*Kaynak: beebom.com

Diğer yandan; ‘Google Meet’ platformunda arka plan değiştirmek için kullanıcıların, belli bir görüşmeyi seçmeleri ve ekranın sağ alt köşesinde yer alan ‘Arka Plan Değiştir’ seçeneğine tıklamaları gerekiyor. Bunun yanında; kullanıcı arka planları, ‘Daha Fazla’ sekmesi altındaki ‘Arka Plan Değiştir’ seçeneğine tıklayarak devam eden bir görüşme sırasında da değiştirilebiliyor. Bu aşamada da kullanıcılar, önceden yüklenmiş bir görüntüyü veya kişiselleştirilmiş bir görseli arka plan olarak tercih edebiliyor.  

Özelliğin kullanılabilmesi için ‘Chrome’ tarayıcının en güncel versiyonunun kullanılıyor olması gerekiyor. Google, ‘Arka Plan Değiştirme’ özelliğinin ‘Chrome 84’ ve daha üstündeki sürümlerde kullanılabildiğine işaret ediyor. ‘Chrome OS’te özelliğin kullanılabilmesi için ise ‘Chrome 86’ sürümünün indirilmiş olması gerekiyor. ABD’li teknoloji devi; kullanıcıları, arka plan değiştirmenin kişisel bilgisayarları yavaşlatabileceği konusunda uyarıyor.

Teknoloji haber bülteni DigiToll‘ü izlemek için tıklayınız.

İlginizi çekebilir:

Google Meet Sınırsız Kullanım Özelliğinin Süresi Uzatılıyor

Google Meet sayfa düzeni, Zoom’a benzer bir tasarıma geçiş yapıyor

Google, Yıllardır Zoom’da Bulunan Tartışma Odaları Özelliği İçin Çalışıyor

3 YORUMLAR

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz