e-ticaret-min
Bu içeriği değerlendirin.
Okuma Süresi
2 dakika

E-ticaret, pandemi ile birlikte büyümesini zirveye taşıyarak 400 milyar TL işlem hacmine ulaştı. E-ticaretin bu gelişimindeki en büyük rol ise online alışverişteki kolaylık ve yeni nesil hızlı teslimat altyapısı oldu.

COVID-19 pandemisi öncesinde yıllık yüzde 30 civarı büyüme elde eden e-ticaret sektörü, 2021 yılını 300 milyar liralık rekor bir işlem hacmi ile kapattı. Bu yükselişte tüketicinin e-ticaret işlemlerine güveninin artması da önemli bir rol aldı. Online alışverişlerin teslimatı, 2017 yılında ortalama 5 gün sürerken yeni nesil hızlı teslimat ile bu süre 2 güne indirildi.

E-Ticaret Etki Analizi 2020 Raporu

PackUpp Kurucu Ortağı ve COO’su Rıdvan Göçemen, konu hakkında “Tüketicinin satın alma kararını fiyattan sonra etkileyen en önemli iki kriter ürünlerin kısa sürede tüketiciye ulaşması ve teslimatta edindiği müşteri memnuniyeti deneyimi oldu. Evde kaldıkları dönemde online alışveriş yapan tüketiciler için ertesi gün ya da aynı gün teslimat hizmeti, bir ürünün birden fazla sitede bulunduğunda alışveriş yapılacak e-ticaret sitesinin tercih edilmesinde en önemli kriter oldu. Teslimatta hızı sağlayamayan şirketler, pandemi döneminde anlık yükseliş yaşasa da müşteri memnuniyeti sağlanmadığında pazardaki payını zaman içinde kaybediyor. Müşteri artık sadece ürünü değil, ürünle birlikte mükemmel ve dijital bir teslimat deneyimi istiyor” şeklinde konuştu.

Elektronik Ticaret İşletmecileri Derneği’nin (ETİD) açıkladığı verilere de değinen Göçemen, cümlelerine şöyle devam etti:

PackUpp olarak üyesi olduğumuz sektördeki en saygın derneklerden ETİD verileri de bu trendi doğruluyor. Koronavirüs salgınının da etkisiyle, 2020 yılında online alışveriş harcamaları geçen yıla göre yüzde 85 büyüdü. Sipariş başına ortalama ürün sayısı ise yüzde 60 oranında arttı. ETİD tarafından açıklanan son verilerde ise 2021 yılında online alışveriş harcamaları 400 milyar TL’lik işlem hacmine ulaştı. E-ticaret sektörünün 2022 hedefi ise yüzde 40 büyüme ile 560 milyar TL. Pandeminin etkisinin devam edeceği 2022 yılında sadece ürün değil teslimat noktasında da kriterler yeniden belirlendi

 

PackUpp olarak pandemi öncesinde de tüketicinin hızlı teslimat konusundaki talebini görerek sektöre yeni nesil teknolojik teslimat şirketi olarak giriş yaptık. Hızlı yükselişimizi pandemi döneminde sürdürdük. Türk mühendisler tarafından geliştirilen yerli yazılımımızla teslimat sürecinin tüm aşamalarını dijitalleştirdik ve tüketicinin bu ihtiyaçlarını yüzde 100’e yakın memnuniyet oranıyla karşılıyoruz. 2021 yılında Şikayetvar tarafından gerçekleştirilen Mükemmel Müşteri Memnuniyeti Araştırması’nda bu yıl ilk kez açılan ‘Hızlı Teslimat’ kategorisinde 93.7 puanla tüm kargo ve kurye firmaları arasında açık ara farkla 1. olarak başarımızı da taçlandırdık. “Paketi Haritadan Canlı İzleme” ve paket sahibi evde yoksa “Komşuma Bırak” seçeneği ile alıcının paketinin adresine yakın noktaya bırakılmasını sağlayarak süreci de şeffaflaştırdık. Teslimat sonrası “Puanlama ve Yorum Yapma” özellikleriyle de tüketicilerin aldıkları hizmeti değerlendirmesini ve yorumlamasını sağladık. E-ticaret teslimatında en iyi teknoloji, hizmet kalitesi ve müşteri memnuniyetini sunmaya devam edeceğiz.

İlginizi Çekebilir:

Tüm Tesla modelleri Türkiye’ye geliyor

Battlefield 2042 tamamen ücretsiz hale gelebilir

WhatsApp sohbetleri, Android iOS arası aktarılabilecek

Temassız ödeme günlük işlem limiti yükseltildi

Tekno Safari YouTube kanalına abone olmak için tıklayın.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz