CES 2020 otomotiv sektörü için de bir çok yeniliğin tanıtıldığı öncü fuarlardan biri ve burada dikkat çeken gelişmelerden biri de sürücü görüşünü engellemeyen Bosch imzalı iç güneşlik sistemi oldu.

Güneş ışınlarının sürücünün karşısına direkt olarak geldiği saatlerde otomobil kullanmak oldukça zor olabiliyor ve hatta bu durum birçok kazaya da sebep oluyor. Özellikle güneş gözlüğü yanınızda değilse tek çare araç içerisindeki güneşliği kullanmak oluyor. Ancak her ne kadar güneş ışığından bu şekilde korunsanız da bu durum görüş açınızı olumsuz etkiliyor. Tam da bu sebeplerden dolayı Bosch bu teknoloji ile bu soruna kökten bir çözüm üretmeyi hedefliyor.

Şirketin geliştirdiği yeni nesil iç güneşlik şeffaf yapısı ile görüş açısını kapatmadan sürücüyü güneş ışığından koruyor. “Virtual Visor” adı verilen bu güneşlik, şeffaf bir LCD panel ile sürücüye odaklı bir kamera sistemi ile geliyor. Gelişiminde yapay zekadan da oldukça faydalanılan bu güneşlik yüz tanıma sistemi ile çalışıyor. Fotoğrafta da görülebileceği üzere sürücünün gözü karartılıyor ve kusursuz bir sürüş deneyimi hedefleniyor. Araç kullanırken böyle bir sistemden yararlanılması ayrıca sürüş güvenliğini de arttırabilecek önlemlerden biri gibi görünüyor.

Bu sistem ne zaman hayatımıza entegre olacak?

Firma bu konuda herhangi bir bilgi paylaşmadı. Otonom araç konusunda da birçok marka ile işbirliği bulunan Bosch bu teknolojiyi günümüz otomobillerine entegre etmeyi amaçlıyor.