Dünya çapında oldukça yüksek bir kullanım oranına sahip olan video paylaşım platformu Youtube, son dönemlerde video izlerken sunulan reklamlarla ilgili gündemde. Bilindiği gibi, video izlerken reklama maruz kalmak istemeyen kullanıcılar bunun için Premium üyeliğine geçiyorlar. Fakat bu üyeliği yapmadan da reklamlardan kaçmayı başaran kullanıcılar bulunuyor. İşte YouTube şimdi de bu kullanıcıları hedef alan bir uygulamaya geçiş yapıyor.
En popüler video paylaşım platformu olan YouTube, Premium üyeliği olmadığı halde reklamlardan kaçmayı başaran kullanıcılara karşı önemli bir önlem geliştirmiş durumda. Bugüne kadar reklamsız video için Premium üyeliği dışındaki yöntemleri kullanmayı deneyen kullanıcılara karşı herhangi bir yaptırım söz konusu değildi. Ancak platformun almış olduğu karara göre reklam engelleyici kullanmayı tercih eden kullanıcılara artık yaptırım uygulanacak. İşte detaylar!

Sadece Uyarıyordu

Son dönemlerde birçok video ve içerik paylaşım platformundan kullanıcılar için oldukça önemli açıklamalar geliyor. Bu açıklamalardan birisi de dünya çapında en popüler video paylaşım platformu olan YouTube’dan geldi. Google sözcüsü Oluwa Falodun, The Verge’e bir e-posta göndererek YouTube’un reklam engelleyicilere karşı alacağı yeni önlemi paylaştı. Aslında zaten geçtiğimiz haftalardan bu yana reklam engelleyicilere karşı somut adımlar atmaya başlayan platform, bu kez bu konuda daha ciddi bir adım atıyor. Bugüne kadar platform, reklam engelleyiciler aktif olduğunda kullanıcıları uyararak ya engelleyiciyi devre dışı bırakmalarını ya da Premium’a geçmelerini söylüyordu. Yani engelleyiciler nedeni ile kullanıcıya ilişkin bir ceza söz konusu değildi. Ama artık işler değişiyor.

Artık Ceza Verecek

YouTube, reklam engelleyicilere karşı almış olduğu yeni karar doğrultusunda artık eskisi kadar anlayışlı olmayacak. The Verge’e konuşan Oluwa Falodun, reklam engelleyicilerin aktif tutulması halinde videoların izlenmesinin önüne geçeceğini duyurdu. Google sözcüsü Falodun, şu anda henüz test aşamasında olan güvenlik önlemi hakkında bir açıklama yaptı. Bu özellik, reklam engelleyici aktif durumda iken üç video izlenmesi halinde bundan sonra kullanıcılara daha fazla video izletmeyecek. Yani reklam engelleyici ile video izleyen kullanıcı üçüncü videonun sonunda artık YouTube’a erişim sağlayamayacak. Fakat tabii ki bu durum sonsuza kadar sürmeyecek. Bu durumda erişim yasağı uygulanan kullanıcı, YouTube’u reklam engelleyici uzantıda beyaz listeye eklemediği veya reklam engelleyiciyi kapatmadığı sürece geçerli olacak.

Tekno Safari YouTube kanalına abone olmak için tıklayın!

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz