Kahoot! Türkçe Dil Desteği

Global öğrenme platformu Kahoot, 15 Haziran tarihinden itibaren Türkçe dil desteği sunmaya başladığını duyurdu. Söz konusu gelişme ile Kahoot!’un, global kullanıcı topluluğu için daha da erişilebilir bir hale geldiği kaydedildi. 

Öğrenmeyi tüm dünyada eğlenceli bir hale getirmeyi hedefleyen Kahoot uygulaması, 15 Haziran tarihinden itibaren Türkçe dil desteği sunmaya başladığını duyurdu. Yaşanan gelişme ile platformun, global kullanıcı topluluğu için daha da erişilebilir bir hale geldiği kaydedildi. Kahoot! CEO’su Eilert Hanoa; geçen yıl Türkiye’deki eğitimcilerin, öğrencilerin, şirketlerin ve ailelerin Kahoot! kullanımında ciddi bir artış gözlemlediklerine dikkat çekti. Bugüne kadar 200’den fazla ülkede kullanılan ve oyuncu sayısını hızla artırarak 5 milyardan fazla kullanıcıya ulaşan uygulamanın; sınıfta, işte veya evde dünya çapında tüm kullanıcılar için etkili öğrenme deneyimleri oluşturmayı amaçladığı belirtildi. 

Aktarılan detaylara göre; Türkçe’nin Kahoot!’ta en çok kullanılan 10 dil arasında yerini almasıyla Kahoot!, Türkiye pazarına güçlü bir giriş yaptı. Geçen yıl Türkiye’den 22 milyonun üzerinde katılımcı, Kahoot! oyunları oynadı. Bu sayının, bir önceki yıla kıyasla yüzde 105’ten fazla bir artışa tekabül ettiği kaydedildi. Ayrıca, kullanıcılar arasında 140 binden fazla öğretmen ve 2 milyondan fazla öğrenci olduğu dile getirildi. Türkiye’de 340 binden fazla profesyonel katılımcının; Kahoot! uygulamasını kullanarak iş arkadaşlarıyla öğrendiği, etkileşim kurduğu ve iş birliği yaptığı görüldü. 

Kahoot! olarak misyonlarının öğrenmeyi eğlenceli hale getirmek olduğunu vurgulayan Kahoot! CEO’su Eilert Hanoa, konuya ilişkin açıklamasında “Kaç yaşında oldukları ve hangi dili konuştukları fark etmeksizin tüm dünyadaki kullanıcıları potansiyellerinin en üst seviyesine ulaşmaları konusunda desteklemeye kararlıyız. Geçen yıl Türkiye’deki eğitimcilerin, öğrencilerin, kurumsal ekiplerin ve ailelerin Kahoot! kullanımında oldukça büyük bir artış gözlemledik. Türkçe konuşan kullanıcılarımız için ana dillerinde daha erişilebilir ve daha sezgisel bir öğrenim deneyimi sunmaktan gurur duyuyoruz” ifadelerine yer verdi.  

Kahoot! uygulaması, hem Android hem de iOS platformuna indirilebiliyor

Kahoot! Uygulaması

Diğer yandan OECD raporuna göre; öğretmenler, eğitimde dijital araçlardan faydalanabileceklerine inanıyor. Türkiye’deki öğretmenlerin yüzde 76’sı, öğrencilerin dijital teknoloji yoluyla öğrenimini kuvvetli bir şekilde destekleyebileceğini düşünüyor. Milli Eğitim Bakanlığı da ‘Güvenli Okullaşma ve Uzaktan Eğitim Projesi’ ile çevrimiçi ve sınıf tabanlı deneyimleri harmanlayarak sanal öğrenme ve hibrit öğrenme kapasitesini daha da genişletme hedefini ortaya koyuyor.  

Kahoot! uygulaması ise eğitimcilerin, hem sınıf ortamında hem de sanal ortamda diledikleri derse, teste veya ödeve ilgi çekici ve eğlenceli unsurlar eklemesini kolaylaştırıyor. Her yaştan öğrenci ve katılımcı; Kahoot! yarışmaları ile kendi hızında oyunlar oynayabiliyor, arkadaşlarıyla katıldığı çalışma gruplarında motivasyonunu canlı tutabiliyor ve bilgi kartları ile çalışma modlarından faydalanarak evde öğrenme verimini artırabiliyor. Arkadaşlar ve aileler, herhangi bir konuya ve yaşa yönelik Kahoot! oyunları keşfederek, oluşturarak ve oynayarak her yerde iletişimde kalma fırsatı yakalıyor. Şirketler ise Kahoot!’u kullanarak çalışanlarını öğrenmeye, interaktif sunumlar oluşturmaya ve beyin fırtınası özelliğiyle önemli iş birlikleri yapmaya teşvik edebiliyor.  

Paylaşılan diğer bilgilere göre; 2013 yılında kullanıma sunulduğundan bu yana Kahoot!, sınıf içindeki bir ‘quiz’ aracından dünya çapında kullanılan, her yaştan ve her yerden katılımcıyı bir arada tutan ve destekleyen bir öğrenme platformuna dönüştü. Artık kullanıcılar; Türkçe dahil 10 dilde Kahoot! uygulamasında gezinebiliyor, kendi hızlarında yarışabiliyor, Kahoot! öğrenme içeriklerini paylaşıp oynayabiliyor ve internet üzerinden canlı Kahoot! oyunları sunabiliyor. Uygulama, iOS için App Store’dan ve Android için Google Play’den indirilebiliyor. Çocuklar ve öğrenciler, şimdi 11 dilde kullanıma sunulan “Kahoot! DragonBox Algebra 5+” ve “Kahoot! DragonBox Algebra 12+” ile de matematik öğrenmenin eğlenceli yollarını keşfedebiliyor. Sürükleyici görseller ve oyunlarla yeni bir dil öğrenmek isteyen kullanıcılar, Kahoot! öğrenme uygulamaları ailesinin bir parçası olan “Drops dil öğrenme uygulaması” serisinin iOS veya Android sürümlerini de indirebiliyor. 

Tekno Safari YouTube kanalına abone olmak için tıklayınız.

İlginizi çekebilir:

En Fazla Kullanıcı Verisi Toplayan iOS Uygulamaları Açıklandı 

TikTok, Mayıs Ayında 80 Milyon İndirilmeyle En Çok İndirilen Mobil Uygulama Oldu! 

En Çok Pil Tüketen 20 Uygulama Belli Oldu!

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz