En Çok Kripto Para Kullanılan Ülke
Bu içeriği değerlendirin.
Okuma Süresi
2 dakika

‘Dünya Ekonomik Forumu (World Economic Forum)’, dünya genelinde en çok kripto para kullanılan ülkelerin yer aldığı bir rapor yayınladı. Rapora göre; Nijerya, yüzde 33’lük bir kullanım oranıyla en çok kripto para kullanılan ülkeler arasında zirveye oturdu. Listenin dördüncü sırasına oturan Türkiye ise Avrupa’da en çok kripto para kullanılan ülke oldu. Türkiye’de kripto para kullanım oranının, yüzde 16 olduğu ifade edildi.  

Özellikle 2020 yılı sonlarında güçlü bir ivme yakalayarak hızla yükselişe geçen Bitcoin, kripto para pazarının da hareketlenmesine sebep olmuş ve kripto parayı, dünya genelinde konuşulan önemli bir gündem maddesi haline getirmişti. Teknoloji dünyasının birçok bilinen markası, yaşanan gelişmelere bağlı olarak yakın bir gelecekte kripto parayla ödeme kabul etmeye başlayacaklarını açıklamıştı. Bu da dalgalı bir grafiğe sahip olan kripto para birimlerinin, birçok alanda güven tazelemesine sebep olmuştu. ‘Dünya Ekonomik Forumu (World Economic Forum)’ ise kısa bir süre önce konuya ilişkin yeni bir araştırma gerçekleştirdi ve dünya genelinde en çok kripto para kullanılan ülkelerin yer aldığı bir rapor yayınladı.  

Araştırmanın; dünyanın en büyük 74 ekonomisini içerisinde bulunduran Avrupa, Amerika, Asya ve Afrika ülkeleri üzerinden yapıldığı ifade edildi. Rapor; kripto para birimlerinin, en çok Afrika ve Asya ülkelerinde kullanıldığına işaret etti. Nijerya, yüzde 33’lük bir kullanım oranıyla en çok kripto para kullanılan ülkeler arasında zirveye oturdu. Listede Nijerya’yı; yüzde 21’lik bir kullanım oranıyla Vietnam, yüzde 20’lik bir kullanım oranıyla ise Filipinler takip etti. 74 dünya ülkesi arasında dördüncü sıraya oturan Türkiye ise Avrupa’da en çok kripto para kullanılan ülke oldu. Türkiye’de kripto para kullanım oranının, yüzde 16 olduğu ifade edildi.  

Rapor, Avrupa genelinde kripto para kullanımının hala oldukça düşük olduğuna dikkat çekti

Avrupa Kripto Para

Diğer yandan listede; Türkiye’yi, Latin Amerika ülkeleri izledi. Peru, yüzde 16’lık bir kullanım oranıyla listenin beşinci sırasına yerleşti. Brezilya, Kolombiya, Arjantin, Meksika ve Şili’nin de kripto para pazarında oldukça aktif olduğu dile getirildi. Rapor ayrıca, Avrupa genelinde kripto para kullanımının hala oldukça düşük olduğuna dikkat çekti. Listede yer alan en yüksek kullanım oranına sahip iki Avrupa ülkesi, İsviçre ve Yunanistan oldu. Kripto para kullanımının dünya genelinde en düşük olduğu iki ülkenin ise Danimarka ve Japonya olduğu görüldü. Her iki ülkede de kripto para kullanım oranının, yüzde 4 seviyesinde olduğu kaydedildi.  

Teknoloji haber bülteni DigiToll’ü izlemek için tıklayınız.

İlginizi çekebilir:

Türkiye Merkez Bankası Kripto Para Çalışmalarını Hızlandırdı

Mastercard, 2021 Yılı Sonlarına Doğru Kripto Para ile Ödeme Kabul Etmeye Başlayacak 

Elon Musk, Bir Günlüğüne Twitter Hesabına Yeni Bir Profil Fotoğrafı Ekledi: Bitcoin Rekor Tazeledi! 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz