Okuma Süresi
2 dakika

Belgelerimizi, kitaplarımızı PDF dosyalarına dönüştürebilen, QR kod okuyabilen hatta tebrik kartı oluşturabilen uygulama olan CamScanner’ı inceledik.

Fiziksel belgeleri uygun şekilde dijital dünyaya aktarmak her zaman zor olmuştur. Kimi zaman çektiğimiz fotoğrafta istemediğimiz nesneler fotoğrafa girer kimi zaman ise ışık ve kameramızın çözünürlüğünden dolayı fotoğrafını çektiğimiz belge üzerinde olan yazılar okunmaz. Bazen de bizden o belgeyi isteyen kurum fotoğraf kabul etmez ve PDF formatında bir dosya ister. Bu ve bunun gibi durumlardan kurtulmanın en kolay yolu tabi ki tarayıcı özelliği olan yazıcılar ile belgelerimizi, kitaplarımızı vb. taratarak dijital dünyaya geçmesini sağlamaktır ama bir belge tarayıcıyı her zaman bulamayız. İşte bu gibi durumlarda CamScanner, basit ara yüzü ve ek fonksiyonları ile bize çözümler sunan bir uygulama.  

CamScanner nasıl çalışır?

CamScanner sayesinde kitap, belge, kimlik yani aklınıza gelen bütün fiziksel yazılı ve görsel parçaları sadece fotoğraf çekerek kolay ve hızlı bir şekilde PDF dosyasına dönüştürebiliyorsunuz. CamScanner uygulamasını başlattıktan sonra sağ alt tarafta duran  kamera işaretine tıklıyorsunuz. 

Ekranı kaydırarak geçiş yaptığımız modlar arasından ‘’belgeler’’ modunu seçiyoruz. Ondan sonrası ise basit bir şekilde fotoğraf çekmek. Birden çok sayfayı tek PDF dosyasına yerleştirmek istiyorsak tavsiyem birkaç fotoğrafta bir çektiğiniz fotoğrafları kontrol etmek. CamScanner otomatik olarak çekilen belgenin sınırlarını algılıyor ama arada şaşırabiliyor. Bu noktada yapılması gereken şey ise kırpma özelliği sayesinde fotoğrafı kırpmak. Fotoğrafımız ya da belirlenen alanın kenar çizgileri yamuk dahi olsa CamScanner işaretlenen alanı düzeltiyor, bir sayfa haline getiriyor ve yaptığı otomatik renk ayarı sayesinde okunmasını istediğimiz yazıyı belirgin hale sokuyor.  

Sonrasında ise tik işaretine tıklıyoruz ve karşımıza çektiğimiz tüm fotoğraflar çıkıyor. Burada son yapmak istediğimiz düzenlemeleri yaptıktan ve belgemizin ismini belirledikten sonra paylaş ikonuna tıklıyoruz. İşte o sırada ister PDF olarak, istersek JPG (görüntü dosyası) olarak paylaşabiliyoruz. Kendimiz okumak istersek de sağ üst tarafta duran PDF ikonuna tıklamamız yeterli oluyor.   

CamScenner uygulamasını ücretsiz olarak Google Play ve App Store’dan indirebilirsiniz.

Google Play : https://play.google.com/store/apps/details?id=com.intsig.camscanner&hl=tr

App Store: https://apps.apple.com/tr/app/camscanner/id388627783?l=tr

Google, Drive’ın web uygulamasını oluşturdu

Dijital günlük uygulaması ‘’Daylio’’ incelemesi