Türkiye’nin en bilinen silah üreticileri arasında yer alan Canik, ABD pazarı için yasal nedenlerden dolayı fabrika açma kararı aldı.

Küresel pazarda yerli savunma sanayii şirketlerinin etkisi her geçen gün gittikçe artıyor. Sadece SİHA ve roket gibi sistemler değil, ateşli silahlar konusunda da oldukça önemli bir pazara sahip. Son gelişmeyle Canik tarafından ABD iç pazarı için yeni bir fabrika kurulacağı açıklandı.

Canik, Yeni Fabrikasını ABD Pazarı İçin Kuruyor!

Samsun Yurt Savunma ya da kısaca SYS bünyesindeki Canik, hâlihazırda ABD’nin 3. büyük silah ihracatçısı konumuna sahip. Şu an da ise bazı yerel yasaları aşabilmek için fabrika kurma yolunda ilerliyor.

Canik, şu ana kadar ABD’de 2 milyondan fazla sayıda tabanca satışı gerçekleştirdi. Son 3 yılın verileri incelendiğinde ise 2020’de 190 bin, 2021’de 291 bin ve 2022’de 370 bin adet ateşli silah satışı yaptı. Bu rakamlar doğrultusunda şirketin satış sayısının ve popülerliğinin gittikçe arttığı görülüyor.

ABD’de Türkiye’nin aksine birçok eyalette silahlanma sayısı oldukça yüksek sayıda. Bu yüzden kolluk kuvvetlerinden farklı olarak gelişen bir pazar karşımıza çıkıyor. Aynı zamanda alım gücü de yüksek olduğu için diğer ülkelerin aksine çeşitlilik bir hayli artıyor.

Böyle bir duruma sahip pazarda nispeten küçük oyuncu olarak tabanca satmaya başlayan Canik, ICA tarafından verilen 2017 ve 2019 yıllarında aldığı “Yılın Tabancası” ve 2018’de aldığı “Yılın Değerli Aksesuarı” ödülleri başta olmak üzere birçok platformun editörleri ve jürileri tarafından 2020’de aldığı “Endüstri’nin Seçimi” ödülleri sayesinde tanınırlığını gün geçtikçe büyütüyor.

Önünde Yasal Engeller Mevcut

Cinak’ın Amerikalılar tarafından çok tercih edilmesinin bir başka nedeni ise çeşitlilik ve yüksek fiyat performans değeri. Örnek olarak Canik TP9SA, ABD’nin en fazla satan Glock ve benzer markalı ürünleriyle kıyaslandığında aynı kalitede değerlendiriliyor. Ücret bakımından 399 dolarlık başlangıç paketine sahip olması, rakiplerinin yarısı kadar ücrete sahip olmasına ve stoğa geldiği an satılmasına neden oluyor.

Böylece pazarın 3. en büyüğü olan şirketin önünde bazı yasal engeller var. ABD’de bazı silahların satışının yapılabilmesinin tek yolu ülke sınırları içinde üretilmiş olmasından geçiyor. Pazarda yeteri kadar büyüyen ve konumunu muhafaza eden Canik, bu engeli aşmak amacıyla 2023’de tamamlanması gereken fabrikasının inşasını hızla sürdürüyor.

Tekno Safari YouTube kanalına abone olmak için tıklayın!

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz