Geniş bir kullanıcı kitlesine sahip Spotify’ın en büyük iki rakibinden biri olan YouTube Music, Premium abonelik hizmeti ile 2022 yılında 80 milyon kullanıcıya ulaştığını duyurdu.

YouTube, dünyadaki en büyük video platformlarından biri olan öne çıkıyor. Geçtiğimiz ay ortaya çıkan yeni reklam politikası, kullanıcıların âdeta sinirden küplere binmelerine yol açmıştı. Daha sonra yaptıkları açıklamayla kullanıcıların yeni gelecek özellikleri seçmesine olanak tanıyan YouTube, deyim yerindeyse kullanıcıları bir güldürüp bir ağlatıyor.

YouTube’un 2015 yılında kullanıma sunduğu ve ülkemizde 2019 yılından itibaren kullanılan YouTube Music, her geçen gün popülerliğini arttırıyor. Özellikle 2020 yılından itibaren yavaş yavaş yükseliş adımlarını tırmanan platform, izlediği politikalar sayesinde her geçen gün kullanıcı kazanıyor. Ortaya çıkan son rakamlara göre YouTube Music, 2022 yılında devasa bir büyüme kaydederek devlerin arasında yer aldı.

1 Yılda 50 Milyon Yeni Kullanıcı Kazandı

Platform, 2020 yılında 20 milyon Premium ve Music kullanıcısına sahip olduğunu açıklamıştı. 2021 yılında 30 milyon, 2022 yılında ise tam 80 milyon aktif aboneye sahip olmuştu. Yetkililer, premium kullanıcıların neredeyse tamamının Music uygulamasını aktif olarak kullandığını belirterek, bunun henüz bir başlangıç olduğunu ifade ettiler.

Yapılan açıklamada YouTube yetkilileri, 80 milyon aboneye ulaşırken kurdukları ortaklıkların büyük bir payı olduğunu belirtiyor. Şirket, 2022 yılı içinde SamsungVodafone, LG ve Google’ın Google One sistemiyle ortaklıklar kurmuş ve bu ortaklıklarla kullanıcılara bir ya da birkaç aylık YouTube Premium ve Music aboneliği hediye etmişti. Ortaya çıkan son veriler doğrultusunda platform, hediye aboneliklerini kullanan kullanıcıların yarısından daha fazlasını abonelik sisteminde tutmayı başarmış.

Yapılan Sıralamada En Büyük 3. Müzik Platformu Olarak Yerini Aldı

YouTube tarafından yapılan açıklamadaki rakamlar değerlendirildiğinde YouTube Music platformunun 2022 yılındaki aktif abone sayısı ile en çok abonesi olan 3. müzik platformu olarak yerini aldı. Dünyanın en çok aboneye sahip ilk 5 uygulaması şöyle gözüküyor: Toplam 165 milyon abone sayısı ile 1. Spotify, 88 milyon ile 2. Apple Music, 80 milyon ile 3. YouTube Music, 68 milyon ile 4. Amazon Music ve son olarak 12 milyon kullanıcı ile 5. Deezer.

Peki, bunlar arasında siz hangi müzik platformunu kullanmayı tercih ediyorsunuz?

Tekno Safari YouTube kanalına abone olmak için tıklayın!

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz