Yaşanan son gelişmeyle Apple ve Amazon’a yeni bir dava açıldı. Her iki şirketin de iPhone ve iPad için zamlı fiyattan satış yaptığı iddia edildi.

Teknoloji devleri arasında yer alan Apple ve Amazon, kendi arasında yaptığı anlaşmadan dolayı dolandırıcılıkla suçlanıyor. Açılan toplu davada Amazon ve Apple’ın olması gerekenden daha fazla fiyat ödeyen müşterilere tazminat ödenmesi isteniyor. İşte, konuyla ilgili tüm ayrıntılar…

Üçüncü Taraf Tedarikçiler Apple ve Amazon Tarafından Engellendi Mi?

Apple ve Amazon aleyhine açılan davada şikâyetçi taraf, Apple’ın üçüncü taraf satıcıların kaldırılması için Amazon’la gizli bir iş birliği içinde olduğunu söylüyor. İddia edilen suçlama, daha önce de benzer olaylarla gündeme gelen Hagens Berman Law tarafından yapıldı.

Apple’ın 2018 yılında Amazon’la yaptığı anlaşma doğrultusunda şirket, kendi iPhone ve iPad modellerini doğrudan kendi ismiyle satabilecekti. Bu ortaklıktan önce ise Apple ürünlerini sadece üçüncü taraf tedarikçiler satabiliyordu.

Davaya göre Amazon’daki 600 iPhone ve iPad satıcısından 593’ü kapatıldı. Bu doğrultuda perakende satıcıların ortadan kaldırılmasıyla Apple, platformdaki lider satıcı konumuna geldi. Aynı zamanda şirketin iPhone ve iPad fiyatlarını olandan daha fazla tuttuğu da iddialar arasında yer aldı. E-ticaret devinin yüzden 20’den daha fazla oranda pay aldığı söylentiler arasında yer alıyor.

Apple Tarafından Talep Edilen İsteği Amazon Kabul Etti

Açılan davayla Apple’ın Amazon’daki satıcılarda sınırlama getirmesini istediği ve e-ticaret şirketinin de bu talebi kabul ettiği ortaya çıktı.

Amazon’un her özel etkinlik tarihinde Apple ürünlerine indirim yapması da bu davayı destekler nitelikte bir örnek olarak karşımıza çıkıyor. Söz konusu suçlamaları yapan avukatlar, dava sonucunda müşterilerden alınan fazla ücretlerin tazminat olarak geri verilmesini talep ediyorlar.

Son günlerde Apple’ın eski bir çalışanı tarafından dolandırılması davası, Apple’ın Amazon ile iş birliği yaparak müşterilerini dolandırdığı iddiasıyla devam ediyor. Apple’ın Amazon ile müşterilerini dolandırması iddiası hakkında siz neler düşünüyorsunuz? Sizce, ortaya atılan suçlamalar doğru mu? Davada yaşanacak son gelişmeleri ve davanın sonucunun nereye varacağını merakla bekliyoruz.

Tekno Safari YouTube kanalına abone olmak için tıklayın!

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz