AMD EPYC Milan İşlemci

ABD merkezli yonga seti üreticisi AMD, bu yıl pandemi önlemleri nedeniyle online olarak gerçekleştirilen ‘CES 2021’ fuarında ‘Ryzen 5000’ işlemciler sonrası ‘EPYC Milan’ serisi işlemci modellerini de tanıttı. Şirket CEO’su Lisa Su; yapılan tanıtım etkinliğinde 3. nesil ‘Zen’ işlemci mimarisini temel alan modellerin, veri hesaplama kabiliyeti konusunda birçok rakibini geride bıraktığına işaret etti.  

ABD merkezli yonga seti üreticisi AMD, bu yıl pandemi önlemleri nedeniyle dijital ortamda gerçekleştirilen ‘CES 2021’ fuarında ses getiren ‘Ryzen 5000’ işlemcileri sonrası ‘EPYC Milan’ serisi işlemci modellerini de tanıttı. Şirket CEO’su Lisa Su; yapılan tanıtım etkinliğinde serideki modellerin, veri hesaplama kabiliyeti konusunda birçok rakibini geride bıraktığına işaret etti. İşlemcilerin, ‘Zen 3’ mimarisini temel aldığının da altı çizildi. Bununla birlikte seri, 64 adede kadar çekirdek bulunduran ve 128 ‘PCIe 4.0’ veri yolu sunabilen modellerle geldi.  

Diğer yandan; 3. nesil ‘Zen’ mimarisi, daha çok masaüstü ve mobil işlemcilerle ilişkilendiriliyordu. Fakat mimarinin, ‘EPYC’ serisinde ağırlıklı olarak sunucu ayağındaki yükü alacağı ve kurumsal şirketlere hizmet edeceği ifade edildi. AMD CEO’su Lisa Su; işlemcinin güncel olarak Amazon, Google, Microsoft, Oracle ve Tencent gibi birçok teknoloji devi tarafından bulut bilişim hizmetlerinde kullanıldığını belirtti.  

Etkinlik, ‘AMD EPYC Milan’ ile ‘Intel Xeon’ arasında yapılan bir karşılaştırmaya da sahne oldu 

AMD EPYC Milan

Etkinlikte ayrıca; AMD EPYC Milan işlemcilerin, büyük veri kümeleri üzerindeki performansını gösterebilmek adına bir karşılaştırma da yapıldı. Karşılaştırmada kullanılan ‘EPYC Milan’ işlemci 32, Intel Xeon ise 28 çekirdekliydi. İşlemcilerin farklı sunucularda çalıştırıldığı karşılaştırmada, her sunucuda 2 adet işlemci kullanıldı. Daha sonra sunucularda, ‘WRF’ isimli bir hava durumu tahmin simülasyonu çalıştırıldı ve ABD’nin 6 saatlik hava durumu oluşturuldu. Karşılaştırma sonuçları; ‘EPYC Milan’ işlemcinin, ‘Intel’ rakibinden yüzde 46 oranında daha hızlı çalıştığını ortaya koydu.  

Teknoloji haber bülteni DigiToll’ü izlemek için tıklayınız.

İlginizi çekebilir:

AMD, ‘Ryzen 5000’ Serisi İşlemci Modellerini Tanıttı! 

Acer’in İlk Ryzen İşlemcili ve AMD Radeon Grafikli Chromebook Modeli

CES 2021 Tüketici Elektroniği Fuarı Koronavirüs Nedeniyle Dijital Ortamda Gerçekleşecek

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz