Bu yıl içerisinde kullanıcı beğenisine sunulacak 5G telefonlar merak edilirken şu ana kadar Samsung, LG ve OnePlus tarafından tanıtılan modeller pek çok kullanıcı tarafından oldukça pahalı bulunmuştu. İsmi görece daha az duyulmuş Çin merkezli bir teknoloji şirketi olan Coolpad ise bugüne kadar tanıtılan en ucuz 5G destekli telefonu CES 2020’de görücüye çıkardı. Marka, akıllı telefonu 400 dolar altında satışa sunmayı planlıyor. 

Yıl içerisinde piyasaya sürülecek 5G destekli telefonlar Samsung “Galaxy S10 5G”, LG “V50 5G” ve OnePlus “7 Pro” geçen yıl tanıtılmış ve 800 ile 1,000 dolar aralığındaki bir satış rakamında kullanıcıyla buluşacakları bildirilmişti. Duyurulan rakamlar, pek çok teknoloji-sever tarafından yüksek bulunmuştu. Bu sırada Motorola tarafından tanıtılan ve telekomünikasyon şirketi Verizon tarafından desteklenecek “Moto Z4” modelinin ise 440 dolara satışa konulacağı açıklanmış; fakat telefonun yalnızca bağımsız bir aksesuarın kullanımıyla 5G ağına bağlanabildiği ifade edilmişti.  

Bu şartlar içerisinde kullanıcıların ulaşılabilir ve uygun fiyatlı bir 5G destekli telefon arayışı sürerken görece az duyulmuş Çinli bir teknoloji şirketi olan Coolpad, “Legacy 5G” isimli 5G destekli ilk modelini CES 2020 fuarında görücüye çıkardı. Bu yılın ikinci çeyreğinde piyasaya sürülmesi planlanan telefonun, 400 dolar altında satışa sunulacağı bildirildi. Belirlenen mevcut satış rakamıyla ise telefon, bugüne kadar tanıtılmış en ucuz 5G destekli model oldu. 

coolpad-legacy-5g.png

Coolpad tarafından tanıtılan telefon, “T-Mobile” ve “AT&T” telekomünikasyon şirketlerinin 5G ağıyla desteklenecek. Akıllı telefon ayrıca, “Sprint” gibi daha kırsal alanlarda hizmet veren telekomünikasyon şirketlerinin ağını da kullanacak.  

Legacy 5G’nin geniş ekran boyutuna rağmen oldukça hafif olduğu bildirildi

Android 10 işletim sistemini kullanacak olan “Legacy 5G”, 6.53 inç boyutundaki bir “Full HD Plus” ekran teknolojisine, 16 MP bir ön kameraya ve 48 ile 8 MP iki adet geniş açılı arka kameraya sahip. Bununla birlikte telefon, “Qualcomm 7250” isimli işlemciyi kullanıyor ve 4,000 miliamper gücünde bir bataryası var. “Bluetooh 5.0” teknolojisine, 4 GB RAM’e, 64 GB dahili belleğe ve 3.5 milimetre bir kulaklık girişine sahip olması ise telefonla ilgili paylaşılan diğer ayrıntılar arasında. 

Telefonun ombre, koyu mavi bir arka kapak tasarımına sahip olması ve büyük ekranına rağmen plastik materyali dolayısıyla oldukça hafif olması pek çok fuar ziyaretçisinin dikkatini çekti. 5G destekli telefonun fiyatının 400 dolar seviyesine indirilmesinin ise 5G erişimini daha çok kullanıcıya açacağı tahmin ediliyor.  

Aynı fuarda, telefon üreticisi TCL de “10 Pro” isimli 5G destekli modelini ziyaretçilere tanıtmıştı. Marka, akıllı telefonun 500 dolardan satışa konulacağını açıklamıştı.  

CAT S32 akıllı cep telefonu CES 2020’de tanıtıldı.

Pablo Escobar’ın kardeşinin ürettiği katlanabilir telefon “Escobar Fold 1″e CES’ten yasak