Okuma Süresi
1 dakika

Son dönemde ABD ile girdiği ticaret savaşıyla adından sıkça söz ettiren Çin, aldığı yeni bir yasal düzenleme kararıyla tekrar gündem yarattı. Yeni karara göre Çin’de cep telefonu hizmeti alabilmek için yüz tarama sistemi zorunluğu getirildi.

Dünyanın en kalabalık ülkesi Çin, ekonomik anlamda kendini geliştirmeye devam ediyor. Ancak ülke içerisinde aldığı ve almaya devam ettiği kararlar ise bir hayli tartışmalı.

Çin’in yürürlüğe yeni aldığı sistem sayesinde, yüz milyonlarca internet kullanıcısının kimlikleri teşhis edilebilecek.

Kabul edilen karar, yeni bir mobil veri bağlantısı yaptıracak olan kişileri ve yeni telefon alacak kişileri kapsıyor. Çin’de bu sistem kabul edilmeden önce çoğu ülkede olduğu gibi cep telefonu alacak kişilerin kimlikleri ve fotoğraflarıyla bu işlemler yapılıyordu. Ancak yeni düzenlemeyle birlikte Çin vatandaşları yüz tarama işlemi de yapmak zorunda kalacak.

Çin Hükümeti ‘yurttaşlarının siber alemde meşru haklarını ve menfaatlerini koruma’ amaçlı bu düzenlemeyi gerçekleştirdiğini belirtti.

Çin daha önce de uygulamaya aldığı kararlarla tartışılmıştı. İki yıl önce kabul edilen tartışmalı bir diğer karar ise, Çinli vatandaşların çevrimiçi platformlarda paylaşım yapmadan önce gerçek kimlikleriyle paylaşım yaptıklarını doğrulaması adına alınmıştı. Vatandaşlarını sürekli olarak izleme eğiliminde olan Çin yine 2017 senesinde 170 milyon güvenlik kamerasını ülke genelinde etkinleştirmişti. 2020 yılında ise ülkeye yerleştirilen kamera sayısının 400 milyon olacağı söyleniyor.