Bu içeriği değerlendirin.
Okuma Süresi
2 dakika

Clubhouse, uzun süredir aktif olmayan Afgan vatandaşlarının hesap bilgilerini gizlemeye başladı. Platformun amacı ise, kullanıcıları Taliban’dan ve diğer terör örgütlerinden korumak. 

Sesli iletişim platformu Clubhouse, uzun süredir aktif olmayan Afgan kullanıcılarının hesap bilgilerini gizlemeye başladı. Söz konusu yeni hamle Facebook’un geçen hafta yürürlüğe soktuğu özelliklere benziyor. Facebook geçen hafta  Afganistan’daki insanların hesaplarını kilitlemelerine yardımcı olacak araçlar tanıtmıştı. Şirket bunu kullanıcılarının güvenliği için yaptığını duyurmuştu. Şimdi ise Clubhouse’tan benzer bir hamle geldi. Şirket güvenlik sebebiyle uzun süredir aktif olmayan Afgan kullanıcılarının hesap bilgilerini gizlemeye başladı. 

Afgan kullanıcılar isterlerse bilgileri geri ekleyebilecek

Clubhouse’un yeni güncellemesi ile kullanıcıların fotoğrafları ve biyografileri saklanacak ve aramalarda hesapları bulmak zorlaşacak. Ancak kullanıcılar isterlerse paylaşmak istedikleri bilgileri geri ekleyebilecek ve hesaplarını ‘daha görünür’ bir hale getirebilecek. Platformdan yapılan açıklamalarda, söz konusu güncellemenin geçici olduğu belirtiliyor. Ayrıca bu değişikliğin kullanıcıların takipçilerini etkilemeyeceği aktarılıyor. Clubhouse, güvenlik amacıyla dileyen kullanıcıların gerçek isimleri yerine takma isimler de kullanabileceğini belirtiyor. 

Taliban ve diğer terör örgütlerin tanıtımı Clubhouse’ta yasak

Clubhouse, Afgan kullanıcılarının takip edilmemesi için devreye soktuğu yeni özelliklerin yanı sıra, platformda terör örgütleri hakkında yapılan paylaşımlar için de oldukça dikkatli olduğunu belirtti. Taliban veya diğer terör örgütlerinin övüldüğü ya da tanıtıldığı içeriklerin yasaklandığı belirten Clubhouse, bunun için de önlemler almaya devam edeceğini belirtti.

Bir Clubhouse sözcüsü Taliban ve diğer terör örgütleri hakkında da açıklamada bulundu. Clubhouse sözcüsü açıklamasında: “Clubhouse, terör gruplarını, onların üyelerini veya Taliban da dahil olmak üzere bu grupların tanıtımını veya yüceltilmesini yasaklıyor. Terör gruplarını belirleyen birkaç hükümet listesi kullanıyoruz, politikalarımızı düzenli olarak güncelliyoruz. Bu tür kullanıcıların platformdan kalıcı olarak kaldırılmasını sağlamak için Terörle Mücadele Teknolojisinin yanı sıra diğer konu uzmanları ve sektör liderleriyle birlikte çalışın.” ifadelerini kullandı. 

Facebook’un ardından benzer bir hamle yapan Clubhouse, Taliban’ın Afganistan’ın başkenti Kabil’in kontrolünü ele geçirmesinden sonra bölgedeki kullanıcıların güvenliğinden endişe ettiği için böyle bir değişikliğe gitti. Gelişmeleri sizlere aktarmaya devam edeceğiz. 

İlginizi Çekebilir:

Clubhouse Davetiyesiz Girilmez Dönemine Son Veriyor

Spotify, Clubhouse Benzeri Yeni Uygulaması ‘Greenroom’u Tanıttı! 

Clubhouse nedir, nasıl girilir? | İzinsiz Girilmeyen Uygulama:

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz