MediaTek 5 Nm İşlemci
Bu içeriği değerlendirin.
Okuma Süresi
1 dakika

MediaTek, 2022 yılı içerisinde 5 nm fabrikasyon süreciyle üretilen ilk işlemci modelini tanıtacak. Şirketin ‘Dimensity’ ailesine eklemeye hazırlandığı 6 nm’lik yeni işlemcileri ise 20 Ocak 2021 tarihinde yapılacak bir tanıtım etkinliğinde görücüye çıkarılacak.  

Tayvan merkezli yonga seti üreticisi MediaTek, 2022 yılı içerisinde nm fabrikasyon süreciyle üretilen ilk işlemci modelini tanıtacak. Aktarılan iddialara göre; yılın ilk çeyreğinde tanıtılacak olan işlemci, ‘Dimensity 2000’ olarak adlandırılacak. OppoVivo ve Honor, söz konusu işlemciyi cihazlarında kullanacak olan ilk şirketlerden olacak. Yüksek performanslı ‘Cortex-X’ çekirdek kullanan model, bünyesinde ‘Cortex-A79’ işlemci çekirdekleri ve ‘Mali-G79’ ekran kartı çekirdekleri de bulunduracak.  

Bu sene tanıtılması beklenen ve ‘Matterhorn’ mimarisini baz alan ‘Cortex-A79’ çekirdeği, eski çekirdeklere oranla yaklaşık 2.5 bir performans artışı sağlayacak. Bununla birlikte; söz konusu donanım, bellekteki güvenlik ihlallerini tespit edebilme özelliği ile gelecek.  

MediaTek, ‘Dimensity’ ailesine ekleyeceği yeni işlemci modellerini de 20 Ocak’ta tanıtacak 

MediaTek Dimensity Yeni İşlemci

Diğer yandan; MediaTek, ‘Dimensity ailesine ekleyeceği yeni işlemci modellerini de 20 Ocak 2021 tarihinde tanıtacak. ‘Dimensity 1200’ ve ‘Dimensity 1100’ olarak adlandırılan modeller, 6 nm fabrikasyon süreciyle üretilecek. ‘Digital Chat Station’ın iddialarına göre; söz konusu işlemciler, ilk olarak ‘Oppo’ ve ‘Vivo’ tarafından kullanacak. Bununla beraber, Redmi de şirketin yeni işlemcilerini kendi cihazlarında tercih eden şirketler arasında olacak.  

Teknoloji haber bülteni DigiToll’ü izlemek için tıklayınız.

İlginizi çekebilir:

MediaTek Yeni Amiral Gemisi İşlemcisi Dimensity 1000 5G’yi  Tanıttı

MediaTek, 2020 Yılının 3. Çeyreğinde En Çok Satan İşlemci Üreticisi Oldu 

MediaTek, HeyperEngine Oyun Teknolojili G Series Ürünlerini Tanıttı

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz