Arjantin’deki bir araştırma istasyonunun verilerine göre, Antarktika’da sıcaklıklar rekor seviyeye ulaştı. Ölçümlere göre termometre, 18.3 dereceyi gösterdi. Güney kutbundaki bu rekor sıcaklıkla beraber, Antarktika yarımadası dünyanın en hızlı ısınan bölgeleri arasına girdi.  

Küresel ısınma, etkilerini giderek daha da agresif bir biçimde göstermeye başladı. Arjantin’deki bir araştırma istasyonunun verilerine göre, Antarktika’daki ısı derecesi rekor bir sıcaklığa ulaştı ve Güney kutup bölgesi, tarihinin en sıcak dönemine giriş yaptı. Aktarılan detaylara göre, termometre bu bölgede 18.3 dereceyi gösterdi. Bölge bir önceki rekor sıcaklığına 2015 yılında ulaşmıştı. O yılın Mart ayında yapılan ölçümlerde ısı derecesi, yaklaşık 17.5 dereceye işaret etmişti.  

Uzmanlar, yapılan açıklamada bu sıcaklığın şaşırtıcı olmadığını ifade etti. Açıklamaya göre, Dünya bu sene tarihinin en sıcak Ocak ayını geçirdi ve kayıtlara göre 2019, en sıcak ikinci yıl oldu. Dünya Meteoroloji Örgütü (WMO) ise ulaştığı son ısı seviyesiyle birlikte Antarktika yarımadasının, gezegenin en hızlı ısınan bölgelerinden biri olduğuna işaret etti. Kurum tarafından aktarılan detaylara göre, bölgenin sıcaklığı son 50 yılda neredeyse 3 derece artış gösterdi. Bununla birlikte, bölgenin buz tabakasında kaybedilen buz miktarı, 1979 ve 2017 yılları arasında altı kat oranında arttı.  

Küresel ısınma, okyanuslardaki oksijen seviyesini azaltıyor

Araştırmacılar, Arjantin’deki araştırma istasyonundan gelen verilerle ilgili olarak şimdiye kadar gördükleri kayıtların doğru olduğunu düşündüklerini ifade etti. Uzmanlar ayrıca, iklim değişikliğinin okyanuslara zarar verdiğini ve okyanuslardaki oksijen seviyesini aşağı çektiğini de sözlerine ekledi.  

İklim değişikliğinin yarattığı zarar 7.9 trilyon dolar olacak

Uzay turizmi iklim değişikliğini büyük ölçüde hızlandırabilir

Kaydedilmiş en sıcak Ekim ayı bu sene yaşandı