Bu içeriği değerlendirin.
Okuma Süresi
2 dakika

Çin’in Wuhan şehrinden tüm dünyaya hızla yayılmaya başlayan Corona virüsü sebebiyle pek çok teknoloji devi, bu sene 24-27 Şubat tarihleri arasında Barcelona’da düzenlenecek olan “Mobil Dünya Kongresi (WMC)” isimli etkinliğe katılmayacaklarını veya katılımlarını büyük oranda kısıtlayacaklarını açıklamıştı. Etkinliğin organizatörlüğünü üstlenen “GSMA” ise fuar boyunca virüse yönelik pek çok önlem alacağını duyurdu; fakat bu açıklamalar da fuardan çekilen şirket sayısını azaltmaya yetmedi. Tüm bu gelişmelerin ardından topluluk, bu seneki etkinliği iptal etme kararı aldığını açıkladı.    

Çin’in Wuhan şehrinde ortaya çıkarak tüm dünyaya hızla yayılmaya başlayan Corona virüsü, kısa bir süre önce pek çok şirketin Çin ofislerini ve satış noktalarını kapatmasına ve ticari faaliyetlerini kısıtlamasına sebep olmuştu. Bundan çok kısa bir süre sonra Amazon, Facebook, LG, Nvidia, Sony vSamsung gibi teknoloji devleri; ardı ardına, dünyanın en büyük mobil endüstri fuarlarından biri olan “Mobil Dünya Kongresi” etkinliğine bu sene salgın sebebiyle katılmayacaklarını veya katılımlarını önemli ölçüde kısıtlayacaklarını açıklamaya başladı. 

mobile world congress 2020 ile ilgili görsel sonucu

Her yıl düzenlenen etkinlik, bu sene de İspanya’nın Barcelona şehrinde 24-27 Şubat tarihleri arasında düzenlenecekti. Fuarın organizatörlüğünü, mobil operatörler ve telekomünikasyon firmalarından oluşan bir topluluk olan “GSMA” üstleniyordu. Toplulukartan paniği azaltmak için hijyen protokollerini maksimum seviyeye yükselteceğiniÇin’den gelen veya son 14 gün içerisinde Çin’de bulunmuş kişileri etkinliğe kabul etmeyeceğini ve katılımcılara girişte sağlık taraması yaparak el sıkışmamalarını rica edeceklerini belirtmişti. Fakat bu açıklamalar da etkinlikten çekilen şirket sayısında yaşanan artışı durdurmaya yetmedi. 

Tüm bu gelişmelerin ardından “GSMA”, bu sene “Mobil Dünya Kongresi (MWC)”ni iptal ettiklerini açıkladı. Topluluk CEO’su John Hoffman, yaptığı açıklamada Corona virüsü salgınının etkinliği düzenlemeyi imkansız hale getirdiğini belirtti ve virüse ilişkin hissedilen küresel endişe ve seyahat kısıtlamaları nedeniyle fuarı iptal ettiklerini duyurdu. Hoffman, açıklamasında gelecek sene yine Barcelona’da düzenlenecek olan “MWC 2021” etkinliği için ilgili taraflarla iş birliğine devam edeceklerine de işaret etti.  

Virüs sebebiyle hayatını kaybeden kişi sayısı 1,000’i geçti

Son aktarılan detaylara göre, şu anda virüsün etkilediği kişi sayısı 42 bini aştı; hayatını kaybeden kişi sayısı ise 1,000’i geçti. Virüse ilişkin hastalık ve ölüm vakalarının çoğu, salgının ilk ortaya çıktığı yer olan Wuhan şehrinde ve Hubei bölgesinde görüldü. Bununla birlikte, dünya genelinde de 25’in üzerinde ülkede virüsle ilgili vakalara rastlandı. 

Salgının yarattığı krizin, diğer uluslararası etkinlikleri ne oranda etkileyeceği ise hala merak konusu. 

Coronavirüs krizi şafağında “MWC 2020” dosyası

Coronavirüsten etkilenen kişi sayısı her 6.4 günde bir ikiye katlanıyor

Coronavirüs sebebiyle iPhone satış tahminleri yüzde 10 aşağı çekildi