Tüm dünyada hızla yayılmakta olan Corona virüsünden dolayıApple’ın imza ürünlerinden birisi olan iPhone’un 2020’nin ilk çeyreğindeki satış rakamlarıyla ilgili daha önce yapılan tahminler yüzde 10 oranında aşağı çekildi. Konuyla ilgili açıklama yapan TF Uluslararası Menkul Kıymetler analisti Ming-Chi Kuosalgından dolayı Çin pazarındaki akıllı telefon siparişlerinin de 2020 genelinde geçen yıla göre yüzde 15 oranında düşüş göstermesini beklediklerini ifade etti.  

Çin’in Wuhan şehrinden tüm dünyaya hızla yayılmakta olan Corona virüsü dolayısıyla bir süredir teknoloji devleri Çin’deki ofislerini ve satış noktalarını geçici olarak birer birer kapatıyorlardı. Çok kısa bir süre içerisinde, salgının yol açtığı kriz markaların satış rakamlarına da yansımaya başladı. Finans alanında hizmetler sunan bir şirketler grubu olan “TF Menkul Kıymetler”, konuya ilişkin yeni bir araştırma yayınladı.  

Araştırma içerisinde şirket analisti Ming-Chi KuoApple’ın iPhone satışlarıyla ilgili daha önce yaptığı tahminleri bu yılın ilk çeyreği için yüzde 10 oranında aşağı çekti. Kuo, analiziyle ilgili olarak salgın dolayısıyla ilk çeyrekte dünya genelindeki iPhone satış rakamlarının 36 milyon ile 40 milyon adet arasında olmasını beklediğini ve bunun önceki tahmininden yüzde 10 daha düşük olduğunu ifade etti.  

Çin pazarındaki 2019 yılı akıllı telefon satış adetlerinin ise 380 milyona ulaştığını ifade eden şirket analisti, 2020 yılında bu rakamların 330 milyon civarına düşmesini beklediklerini söyledi. Kuo yıl geneline yansıyacak olan yüzde 15’lik düşüşün, 5G modellere beklenenden daha az talep gösterilmesi ve Corona virüsü salgınının tüketici güvenini olumsuz yönde etkilemesi dolayısıyla meydana geleceğini de sözlerine ekledi.  

Kuo, diğer yandan 2020’nin ikinci çeyreğiyle ilgili soruları salgının geleceğindeki belirsizlikler nedeniyle yanıtsız bıraktı.  

Android telefon üreticilerinin de krizden nasibini alacağı tahmin ediliyor

Apple, kısa bir süre önce salgını kontrol altına alabilmek için Çin’de bulunan tüm teknik servislerini, satış noktalarını ve merkez ofislerini kapatmıştı. Kuo bu durumun da genel iPhone satışlarına etki edeceğine işaret ederken Android üreticilerinin de Apple gibi salgının yarattığı krizden etkilenmeye başladıklarını belirtti.  

Şirket analisti, salgının tüm pazara olan etkileriyle ilgili ise Çin pazarındaki ürün satışlarının tatil sezonuna rağmen, geçen yılın aynı dönemine göre Corona virüsü dolayısıyla yüzde 50 ile 60 oranında düşmüş olduğunu ifade etti.  

Apple, Çin’deki tüm mağazalarını geçici olarak kapatıyor!

Facebook, LG ve Razer’dan Corona virüsü için yeni önlem 

Xiaomi, corona virüsü sebebiyle Çin’deki mağazalarını kapatıyor

Apple’dan Corona virüsüyle mücadeleye destek