enfekte

İngiltere’de yapılan bir araştırma, tespit edilen coronavirüs vaka sayısının toplam söylenen sayıdan üç kat daha fazla olduğunu ortaya koydu. İngiltere’de bulunan Imperial College Üniversitesi’nde uzmanlar yeni bir araştırma yaptı. Söz konusu araştırma eğer gerçeği yansıtıyorsa 238 binden fazla kişinin enfekte olduğu sonucuna varılıyor. 

Çin’in Wuhan şehrinde ortaya çıkan ve hızla yayılan coronavirüs, tüm dünyayı tedirgin etmeye devam ediyor. Dünya çapında coronavirüs sebebiyle hayatını kaybeden insan sayısı 2462’ye ulaşırken enfekte olan insanların sayısı ise 80 bin 550’ye yükselmiş durumda. Avrupa’ya da yayılan virüs, Türkiye sınırına kadar ulaşmış durumda. İran’a da sıçrayan coronavirüs sebebiyle ülkede şu an için 17 kişiden fazla insanın hayatını kaybettiği biliniyor. 

Tespit edilen vaka sayısı toplam sayının 3’te biri kadar

İngiltere’de bulunan Imperail College London isimli üniversitede coronavirüs ile alakalı yeni bir araştırma, insanların endişesini artırdı. Yapılan araştırmaya göre, virüsten enfekte olan insanların sayısının bilinenden çok daha fazla olduğunu ortaya koydu. Araştırmaya katılan bilim insanlarına göre, şu ana kadar tespit edilen vaka sayısı, toplam sayının 3’te biri kadar. Söz konusu araştırma doğru ise, enfekte olan kişi sayısının 238 binden fazla olduğu anlamına geliyor. 

Imperial College’in yapmış olduğu ilk araştırma bu değil. Üniversite geçen dönemlerde de benzer bir araştırma yapmış ve ve tespit edilene oranla 19 kat daha fazla vaka sayısının olduğunu aktarmıştı. Yapılan eski araştırmaya göre, vaka sayısı elbette ki bugün bilinen vaka sayısının 3’te biri kadardı. Araştırmayı gerçekleştiren uzmanlar, ellerindeki verilerin yeni raporlar olduğunu ve bu bağlamda söz konusu araştırmanın kapsamını genişlettiklerini söylüyor.

Araştırmada görevli olan Natsuko Imai’nin aktardıkları ise ne kadar dikkatli olunması gerektiğini bir kez daha ortaya koyuyor. Imai, Wuhan ile bağlantısı olmayan bazı seyahatlerde de coronavirüs vakalarına denk gelindiğini, bu sebepten ötürü çalışmanın kapsamının daha da genişletildiğini belirtti. Imai, ayrıca yeni araştırmanın doğruluğunu ise, eski araştırmanın kanıtladığını belirtti.

Coronivirüs’ün kuluçka süresinin 1 günden 14 gün olduğu söyleniyordu. Ancak yapılan yeni araştırmaya göre, virüsün kuluçka süresi 24 güne kadar çıkabiliyor. Kuru öksürük ve yüksek ateşle kendini göstermeye başlayan virüs için uzmanlar vatandaşlara sıkı tedbirler almaları gerektiğini belirtiyor. Sınırımıza kadar dayanan virüs büyük ölçüde ülkemizi tehdit altına almış durumda çünkü İran’lı vatandaşlar Türkiye’ye çok sık ziyarette bulunuyor. 

Corona virüs hakkında

Coronavirüsün cansız yüzeylerde ne kadar yaşayabileceği araştırılıyor

Coronavirüs sebebiyle Türkiye-İran Sınırı Kapatıldı