Coronavirüs sebebiyle Türkiye-İran Sınırı Kapatıldı

İran’da 8 kişinin ölümüne sebep olan Coronavirüs sebebiyle Türkiye -İran sınırı kapatıldı ve uçuşlar durduruldu. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Coronavirüs hakkında açıklamalarda bulundu.

İran’da yeni tip Coronavirüs (Covid-19) salgını nedeniyle ölü sayısının 8’e, vaka sayısının da 43’e yükselmesi sebebiyle Türkiye-İran sınır kapıları kapatıldı. Açıklamada Hakkari – Esendere Sınır Kapısı, Van – Kapıköy Sınır Kapısı, Ağrı – Gürbulak Sınır Kapısı ve Dilucu Sınır Kapısı’nın kapatıldığına yer verildi.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, İran’da ölüme yol açan yeni tip Koronavirüs (Kovid-19) vakaları sebebiyle Türkiye’nin aldığı önlemlere dair açıklama yaptı. Bakan Koca, “Koronavirüs salgını nedeniyle İran’la olan bütün sınır kapıları kapatıldı, uçuşlar tek taraflı durduruldu” açıklamasında bulundu. Yapılan açıklamada ayrıca “Tüm uluslararası uçuşlar da (İran’dan gelişler) saat 20.00 itibarıyla tek taraflı ve geçici olarak durduruldu” dendi.

Bakan Fahrettin Koca’nın açıklamaları şu şekilde:

Coronavirüs sebebiyle Türkiye-İran Sınırı Kapatıldı

“İsrail ve Lübnan dahil olmak üzere 32 ülkede 2 bin 464 ölüm bildirimi söz konusu. Erken dönemde aldığımız tedbirlerle bugüne kadar hastalığı ülkemizden uzak tutmayı başardık. Hastalığın İran’da görülmesi bizler için alarm anlamına geliyor. Bilim kurulumuz toplantılarını yaptı. Bizzat İran Sağlık Bakanı ile görüştüm. Sayın Cumhurbaşkanımız konuyu yakından takip etmekte. Bilim Kurulu’nun önerdiği tüm önlemleri alma talimatı verdi.

İran’da bugüne kadar 43 vaka görüldü, 8 kişi yaşamını yitirdi. İran ile 3 sınır kapımız ve Nahçıvan’dan 1 sınır kapımız var. Sınır hareketliliğinin azaltılması için ilave tedbirler alındı. Komşumuzla sınırlarımızı geçici olarak kapatma kararı aldık. İran sınırı ile kararlar tüm valiliklere bildirildi. Uluslararası sağlık tüzüğü çerçevesinde İran’dan Türkiye’ye yapılacak kara ve demiryolu geçişleri saat 17.00 itibariyle durduruldu.

Türkiye bu hastalıkla İran Devleti ve vatandaşlarının yanındadır. Türkiye’ye giriş yapan tüm yolcular muayene edilmektedir. Dün ve önceki 8 İran vatandaşının hastalık bulgularının olması sebebiyle ülkemize giriş izni verilmedi.”

“Van’da Koronavirüs’e rastlanmadı”

Van’da soğuk algınlığı belirtisi olan, Koronavirüs şüphesiyle gözlem altına alınan kişilere dair açıklama yapan Koca, “Van’da soğuk algınlığı teşhisi ile ilgili 5 kişi gözlem altındaydı. Onlarda da Koronavirüs’e rastlanmadı. Vaka tespiti olursa alınacak önlemler belirlendi. İlaçlar depolandı. Endişe edecek bir durum söz konusu değildir” dedi.

Tüm Coronavirüs haberleri için tıklayınız.

Teknoloji haber bülteni için tıklayınız.