coronavirus-vaka-sayilari-canli-takip
Bu içeriği değerlendirin.
Okuma Süresi
3 dakika

Çin’in Wuhan şehrinden tüm dünyaya hızla yayılan COVID-19, dünya genelinde etki alanını genişletirken en güncel Coronavirüs vaka sayıları ve verilerinin canlı olarak nasıl takip edileceği de pek çok kişi için merak konusu olmuştu. Konuyla ilgili birçok kurum, sağlıklı ve güvenilir bilgi akışına katkı sağlayabilmek adına çeşitli hizmetler geliştirdi. Biz de Tekno Safari ekibi olarak Coronavirüs vaka sayıları canlı takip yöntemleriyle ilgili en popüler 3 seçeneği sizin için derledik.

Çin’in Wuhan şehrinden tüm dünyaya hızla yayılan ve son 10 yılın en ölümcül virüsü olduğu belirtilen COVID-19, ortaya çıktığı 2019 yılı sonlarından bu yana etki alanını oldukça ciddi oranda genişletti. Salgın, tüm dünyayı etkisi altına alırken en güncel Coronavirüs vaka sayıları ve verilerinin canlı olarak nasıl takip edileceği de pek çok kişi için merak konusu oldu. Konuyla ilgili özellikle üniversite araştırmacıları ve teknoloji devleri, Coronavirüs vaka sayıları ve ülkelere göre son verilerinin canlı olarak takip edilebileceği pek çok çevrim içi hizmet geliştirdi.

Bunların yanında, bu tip güvenilir kurumları kaynak olarak kullanarak canlı veri akışında bulunan bazı internet siteleri de son dönemlerde oldukça popüler hale geldi. Türkiye’de de ilk Coronavirüs vakasının Sağlık Bakanı Fahrettin Koca tarafından açıklanmasının ardından salgının ne boyutlara ulaştığını görebilmek adına bu tip verilerin herkes tarafından canlı olarak takip edilebilmesi, oldukça hayati bir konu haline geldi. Biz de Coronavirüs vaka sayıları canlı takip yöntemleriyle ilgili en güvenilir ve popüler 3 seçeneği Tekno Safari okurları için derledik.  

İşte Coronavirüs vaka sayıları canlı takip için en popüler 3 yöntem! 

1) John Hopkins Üniversitesi Online Coronavirüs Haritası 

john-hopkins-universitesi-online-coronavirus-haritasi

John Hopkins Üniversitesi Sistem Araştırma ve Mühendislik MerkeziCoronavirüs tüm dünyaya yayılmaya başladığından bu yana konuyla ilgili işlevsel bir çevrim içi harita geliştiren ilk kurum oldu. Üniversite araştırmacıları, söz konusu haritayı virüsün etki alanını ciddi anlamda genişlettiği Şubat ayında oluşturdu. Harita üzerinden gerçek zamanlı olarak COVID-19 virüsünün nasıl yayıldığı ve virüse bağlı ölüm oranları izlenebiliyor.  

John Hopkins Üniversitesi’nin online Coronavirüs haritasına erişmek için tıklayınız. 

2) Microsoft Bing Online Coronavirüs Haritası 

Çok kısa bir süre önce Microsoft da Coronavirüs ile ilgili sağlıklı ve güvenilir bilgi akışına katkı sağlamak isteyen teknoloji şirketleri arasına katıldı. ABD merkezli teknoloji devi, Coronavirüse ilişkin anlık harita ve istatistik içeren bir internet sitesi oluşturdu. Microsoft tarafından geliştirilen site, Bing arama motoru üzerinden hizmete girdi. Basit bir arayüze sahip olan harita; toplam Coronavirüs vaka sayısı, ölüm sayısı ve kurtulan kişi sayısı gibi pek çok istatistik içeriyor. Site, aynı zamanda ülkelerle ilgili güncel Coronavirüs haberlerini de aktarıyor.  

microsoft-binge-online-coronavirus-haritasi

COVID-19 İzleyici” isimli çevrim içi haritaya erişen kullanıcılar, istatistiklerini görmek istedikleri ülkeye tıklayarak o ülke hakkındaki güncel verilere erişebiliyor. Ülkelerle ilgili son haberleri görüntüleme seçeneği ise şu anda Türkçe olarak hizmet vermiyor. Sitede; John Hopkins Üniversitesi’nin çevrim içi haritasının aksine, salgının yayılma hızı gözlemlenemiyor. Bununla birlikte siteden, geçmişe yönelik bir grafik veya istatistik de alınamıyor. Diğer yandan Microsoft Bing Online Coronavirüs Haritasıülkelerle ilgili haberleri derlemesi ve daha basit bir arayüze sahip olması açısından ilk seçenekle rekabet edebilir hale geliyor.  

Microsoft Bing’in online Coronavirüs haritasına erişmek için tıklayınız. 

3) Worldometers.info Canlı Coronavirüs Veri Akışı

worldometers-info-canli-coronavirus-veri-akisi 

Worldometers” isimli internet sitesi de online haritaların yanında, son dönemlerde popülaritesini artıran güvenilir kaynaklar arasında bulunuyor. En son Coronavirüs vakaları ve detaylı istatistikleriyle ilgili canlı veri akışında bulunan site, verileri diğer seçeneklerin aksine bir harita üzerinden sunmuyor. Siteyi ziyaret eden kullanıcılar, Coronavirüsle ilgili tüm verilere tablolar ve grafikler üzerinden erişebiliyor. Vakaların yayılma hızı ve ölüm oranlarının artış hızı grafiklerle görülebilen sitede ziyaretçiler; tablo üzerinden ülkelere göre toplam Coronavirüs vaka sayıları, yeni eklenen vaka sayısı, toplam ölüm ve yeni ölüm sayıları, iyileşen hasta sayıları, aktif vaka ve kritik vaka sayıları gibi pek çok veriye canlı olarak ulaşabiliyor. Site aynı zamanda, tablolar ve grafikler üzerinden okuma yapmayı seven kullanıcılar için de iyi bir seçenek oluyor.

Worldometers.info’nun canlı Coronavirüs veri akışı sayfasına erişmek için tıklayınız. 

Coronavirüs Nerelere Yayıldı ? Online Coronavirüs Haritası

Microsoft coronavirüs anlık harita içeren web sitesi açtı

‘Sosyal Mesafe’ ile coronavirüs salgını hızı yavaşlıyor