Microsoft coronavirüs anlık harita içeren web sitesi açtı

Türkiye’de vaka sayısı 18’e ulaşan coronavirüs , tüm dünyada büyük hızla yayılmaya devam ediyor. Bu alanda sağlıklı ve güvenilir bilgi akışını katkı sunmak isteyen Microsoft , coronavirüs anlık harita içeren bir internet sitesi oluşturdu. Coronavirüs hakkında güncel istatistikler ve haberleri içeren internet sitesi, ülkeler bazında detaylı istatistik sunuyor.

Coronavirüse karşı teknoloji şirketleri de sağlıklı ve güvenilir bilgi akışı için çeşitli çalışmalar yapıyor. Bu alanda bir adım da Microsoft’tan geldi. Microsoft , coronavirüs anlık harita ve istatistik içeren bir internet sitesi oluşturdu.

Birçok kullanıcı online coronavirüs haritası vasıtasıyla corona virüsün anlık yayılımını takip ediyor. Bu alanda birkaç farklı seçenek bulunuyor. John Hopkins Üniversitesi araştırmacıları Şubat ayında korona virüs haritası oluşturmuştu. Çevrimiçi coronavirüs haritası vasıtasıyla insanlar, coronavirüsün yayıldığı ülke sayısı, coronavirüsten etkilenen insan sayısı, soronavirüsten ölen insan sayısı, coronavirüsün yayılma hızı gibi bilgilere erişebiliyor.

Microsoft tarafından geliştirilen yeni coronavirüs anlık harita ve güncel istatistik sitesi bing üzerinden hizmete girdi. Bing ekibi tarafından oluşturulan ve basit bir arayüze sahip olan korona virüs haritası , toplam vaka, ölüm sayısı ve kurtulanların istatistiklerini içeriyor. Aynı zamanda o ülkelerle ilgili Corona virüsü haberlerini de aktarıyor.

Covid-19 İzleyici – Corona Virüs Haritası 

Covid-19 İzleyici - Corona Virüs Haritası 

Şirket tarafından geliştirilen Covid-19 İzleyici isimli online harita üzerinde dünya genelindeki vaka sayısı, tedavi edilen vakalar, ve ölümcül vakalar izlenebiliyor.

Covid-19 İzleyici üzerinden kullanıcılar verilerini görmek istedikleri ülkeye tıklayarak, o ülke hakkında güncel verileri görebiliyor. Buna ek olarak o ülke hakkında son haberler ve videoları da görüntüleyebiliyor. Fakat haber görüntüleme seçeneği şu anda Türkçe hizmet içermiyor.

Sitenin John Hopkins Üniversitesi tarafından geliştirilen korona virüsü haritası karşısında bazı eksikleri bulunuyor. Microsoft tarafından hazırlanan Covid-19 İzleme isimli coronavirüs haritasında,  korona virüsün yayılma hızını gözlemlemek mümkün değil. Yanı sıra siteden geçmişe yönelik bir grafik ve istatistik alınamıyor. Bu verileri John Hopkins Üniversitesi tarafından geliştirilen corona virüs haritasında gözlemlemek mümkün. Fakat bu sitenin artı özelliği olarak ilgili ülkeyle ilgili haberleri derlemesi ve daha basit arayüzü dikkat çekiyor.

Coronavirus map (coronavirüs haritası) adıyla webde bazı başka haritalar da bulunuyor. Bu haritalar arasında güvenilir ve güncel sitelerden bilgi almak oldukça önemli. Aşağıdaki sitelerden güncel durum takibi yapabilirsiniz.

John Hopkins Üniversitesi- Korona virüsü haritası 

Microsoft Bing – Coronavirüs anlık harita 

15 dakikada sonuç verebilen coronavirüs testi üretildi!