ANKARA, TURKEY - DECEMBER 30: Logos of Airbnb are seen with a house mock-up onto it, on December 30, 2019 in Ankara, Turkey. (Photo by Metin Aktas/Anadolu Agency via Getty Images)

AirBnbCoronavirüs dolayısıyla etkilenecek konaklamalar için iptal politikasını genişlettiğini açıkladı. Şirket, 14 Mart ve 14 Nisan arasındaki tarihler için önceden planlanmış konaklamaların iptali durumunda herhangi bir ceza ücreti almayacak.

Çin’in Wuhan şehrinden tüm dünyaya hızla yayılan ve son derece ölümcül olduğu belirtilen Coronavirüs dolayısıyla etkilenen sektörlerin başında turizm de geliyordu. Özellikle Amerika ve Avrupa’da uygulanan 30 günlük seyahat kısıtlamaları sebebiyle, bu ay içerisinde yapılması önceden planlanmış olan pek çok seyahat iptal edilmek durumunda kalmıştı. Konuyla ilgili müşteri ve kullanıcılarını mağdur etmemek adına kurallarında çeşitli esnemeler ve düzenlemeler yapan şirketler arasına, kısa bir süre önce AirBnb de katıldı. Konaklama devi AirBnb, açıklamasında Coronavirüs sebebiyle iptal politikasını genişlettiğini duyurdu.  

airbnb-coronavirusŞirketin çevrim içi hizmeti üzerinden yapılan konaklama rezervasyonlarında; normal şartlarda belli bir süreden sonra yapılan iptallerde AirBnb, misafirlerden belli bir iptal ücreti alıyordu. Konaklama devi, yaptığı düzenlemeyle birlikte 14 Mart öncesinde yapılmış ve 1 aylık bir süreyi kapsayan konaklama ve etkinlik rezervasyonlarında yapılacak iptallerden herhangi bir ceza ücreti almayacak. Bu düzenleme sayesinde iade ücretlerinde herhangi bir kesinti yaşamayacak olan kullanıcılar, 14 Mart ve 14 Nisan tarihleri arasındaki seyahatleri için yaptıkları rezervasyonlarını ücretsiz bir şekilde iptal edebilecek. Bu düzenleme, virüsün ana vatanı olan Çin’de işletmelerin 1 Nisan’dan itibaren faaliyetlerine devam etmeleri beklendiği için geçerli olmayacak.  

Konaklama devi; açıklamasında tek geçim kaynağı AirBnb olan ev sahiplerinin bu konudan dolayı mağdur olabileceğinin farkında olduklarına, fakat bu ev sahipleri ve misafirlerin refahı arasında bir denge kurmak zorunda kaldıklarına işaret etti. Şirketin böyle bir hamle yapması, pek çok kişi tarafından bir süredir bekleniyordu. Özellikle Amerika ve Avrupa’daki 30 günlük seyahat yasakları ve kısıtlamaları sonrası, konaklama devi üzerinde ciddi bir baskı oluşmuştu. AirBnb’nin iptal politikasını genişletmiş olmasının, uzun vadede imajını olumlu etkileyeceği tahmin ediliyor. 

Teknoloji haber bülteni için tıklayınız.

AirBnb yapay zeka destekli bir yazılımla önce stalk’layacak, evler sonra kiraya verilecek

Coronavirüs vaka sayıları canlı olarak nasıl takip edilir?

Netflix, Coronavirüs sebebiyle içerik üretimini durdurduğunu açıkladı