sosyal mesafe
Bu içeriği değerlendirin.
Okuma Süresi
3 dakika

Dünyada ve ülkemizde coronavirüs salgının yayılmaması için önlemler alınmaya devam ediyor. Ülkelerin vatandaşları için yaptığı bir diğer uyarı ise kalabalık ortamlara gerekmedikçe girilmemesi ve kişisel hijyen konusunda oluyor. Sosyal Mesafe Koyma modeli de bu noktada karşımıza çıkıyor.

Coronavirüsün henüz bulunabilmiş bir tedavisi veya aşısı yok. Dünya Sağlık Örgütü’nün açıkladığı verilere göre coronavirüs şu ana kadar 158 ülkede tespit edildi. Coronavirüs salgını sebebiyle hayatını kaybedenlerin sayısı 6 bin 500’ü geçerken; dünya çapında covid-19’un tespit edildiği kişi sayısı ise 170 binin üzerinde. 

Türkiye’de vaka sayısı 4 günde 18’e çıktı!

Türkiye’de de coronavirüs vaka sayısı 4 gün içerisinde 18’e çıktı. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın dün akşam en son açıkladığı bilgilere göre: Coronavirüs tespit edilen hastaların yedisinin Avrupa’dan, üçünün ise ABD’den geldiği aktarıldı. Tespit edilen yeni iki vakanın ise yine Türkiye’de tespit edilen ilk coronavirüs hastasının yakınlarından olduğu bilgisi paylaşıldı. 

Coronavirüsün Türkiye’de yayılmasını engelleyebilmek adına Gençlik ve Spor Bakanlığı ise dün yaptığı bi açıklama ile, Umre seyahatinden dönen vatandaşların Ankara ve Konya’daki öğrenci yurtlarında 14 gün boyunda gözlem altında tutulacağını açıklamıştı. Yine dün akşam İçişleri Bakanlığı’nın yapmış olduğu resmi bir açıklamayla, Coronavirüs salgını nedeniyle pavyon, diskotek, bar, gece kulüplerinin faaliyetlerin,n 16 Mart saat 10.00 itibariyle geçici süreliğine durdurulacağı belirtilmişti. 

Sosyal Mesafe Koymak çok önemli

coronavirüs sosyal mesafeTürkiye’de ve dünyada olağanüstü önlemler alınmaya devam ediyor. Söz konusu salgının gitgide yayılıyor olması sebebiyle spor müsabakalarının seyircisiz oynanması, okulların ve üniversitelerin tatil edilmesi kararları alınıyor. Alınan bu kararlar, coronavirüs salgını taşıyıcısı olabilecek, ancak bu durumun farkında olmayan kişilerin toplumla temas etmesini en aza indirmek. Birçok firmanın, çalışanlarına evden çalışabilme imkanı verdiği bu dönemde bilinçli toplum olabilmek adına ‘ Sosyal Mesafelenme ‘ oldukça önemli.

Coronavirüsün yayılma hızına ve salgından korunma alternatiflerine dair geliştirilen dört farklı simülasyon modelinde ‘artırılmış sosyal mesafe koyma’ öne çıktı.

Washington Post’un aktardığı bilgilere göre, duyurulan yeni simülasyon modeli, coronavirüs salgınının 200 kişilik kişilik bir bölgede yayılma şekline ve virüsten korunma önlemlerine dair dört farklı modeli ele alıyor. Bu dört farklı modeli ise sırasıyla; Serbest Dolaşım Modeli, Karantina Modeli, Sosyal Mesafe Koyma Modeli ve Artırılmış Sosyal Mesafe Koyma Modeli

Serbest Dolaşım Modelinde salgının yayılma hızı artıyor

Araştırmacılar, Serbest Dolaşım modelinde, virüse karşı hiçbir önlemin alınmadığı bir ortamda salgının yayılma hızının ne kadar yüksek ve iyileşme hızının ne kadar yavaş olduğunu ortaya koyuyor. 

Karantina Modelinde ise sonradan vaka artışı gerçekleşebiliyor

Karantina’da coronavirüsün yayılma hızı azalırken, iyileşme hızı artıyor. Ancak sonradan gözlemlenen vaka artışı, virüsten etkilenenlerle etkilenmeyenler karantinayla tamamıyla izole edilemeyeceğinden bunun pratik bir çözüm olmadığı ortaya çıkıyor. Sağlık uzmanlarına göre, zorunlu karantinalara çok seyrek başvurulduğu ve bu önlemin etkili olmadığı aktarılıyor.

Sosyal Mesafe Koyma

İnsanların hareketliliğini sınırlandırma üzerine kurulu ‘normal sosyal mesafe koyma’ modelinde ise kamusal alanda bulunanların sayısı ile kendisini izole edenler neredeyse yarı yarıya indiği için, virüsün yayılma hızı büyük ölçüde azalıyor ve covid-19 salgınından korunmak kolaylaşıyor.

Artırılmış Sosyal Mesafe Koymak çok daha etkili

Sosyal mesafe koyma önleminin daha da artırıldığı ‘artırılmış sosyal mesafe koyma’ simülasyonunda ise yalnızca sekiz insandan biri hareket ediyor. Bu senaryoda iyileşme hızı büyük artış gösterirken, virüsün yayılma hızı etkili biçimde azalıyor.

Yapılan simülasyon çalışmasından çıkarılan bilgilere göre, salgının yayılmasının yavaşlayabilmesi için başkalarıyla teması en aza indirerek ‘ sosyal mesafe koyma ’ gibi önlemlerin alınması oldukça önemli.

HAKSIZ FİYAT ARTIŞI ŞİKAYET BİLDİRİMİ NASIL YAPILIR? HFA-bildirim Uygulaması

OKULLAR TATİL, MAÇLAR SEYİRCİSİZ, MARKETLER TALAN! – DigiToll #6

” Coronavirüs sebebiyle tüm işyerleri kapatılacak ” diyen belge sahte çıktı