koronavirüs tedbirleri
Bu içeriği değerlendirin.
Okuma Süresi
3 dakika

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Çankaya Köşkü’nde düzenlenen Koronavirüs zirvesi sonrası ilk açıklamasını yaptı. Toplamda 100 milyar liralık bir kaynak setinin devreye sokulacağını belirten Cumhurbaşkanı, Koronavirüs ile ilgili uygulamaya konulacak 21 maddelik ekonomik tedbirleri açıkladı. 

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Çankaya Köşkü’nde COVID-19‘la mücadele kapsamında düzenlenen “Koronavirüsle Mücadele Eşgüdüm Toplantısı” sonrası ilk açıklamasını yaptı. Açıklamasında Türkiye’nin baştan beri gerekli önlemleri aldığını ve kurumlar tarafından yapılan uyarıların dikkatle takip edilmesini gerektiğini belirten Erdoğan, vatandaşların tehdit geçene kadar evden çıkmaması gerektiğinin de altını çizdi. Bununla birlikte, yapılan konuşmada tedbirler dikkatle uygulanırsa evde kalma süresinin 3 hafta ile sınırlı tutulabileceğine de işaret edildi.

koronavirus-tedbirleriToplantı sonrası yapılan açıklamada; Koronavirüs tedbirleri kapsamında, toplamda 100 milyar liralık bir kaynak setinin devreye sokulacağına dikkat çekildi. Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye genelinde ilgili bakanlık ve kurumlar tarafından yapılan çalışmaları da özetledikten sonra Koronavirüs ile ilgili 21 maddelik ekonomik tedbirleri açıkladı. Erdoğan, ön şartlarının istihdam kaybına yol açmamak olduğunu vurguladı. 

İşte Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından açıklanan Koronavirüs tedbirleri! 

1. Perakende, AVM, Demir-Çelik, Otomotiv, Lojistik-Ulaşım, Sinema-Tiyatro, Konaklama, Yiyecek-İçecek, Tekstil-Konfeksiyon ve Etkinlik-Organizayon sektörleri için Muhtasar ve KDV tevkifatı ile SGK primlerinin Nisan, Mayıs ve Haziran ödemelerini 6’şar ay erteliyoruz.
2. Konaklama vergisini Kasım ayına kadar uygulamayacağız. 
3. Otel kiralamalarına ilişkin irtifak hakkı bedelleri ve hasılat payı ödemelerini Nisan, Mayıs ve Haziran ayları için 6 ay süreyle erteledik. 
4. İç havayolu taşımacılığında 3 ay süreyle KDV oranını yüzde 18’den yüzde 1’e indiriyoruz.
5. COVİD-19 salgınıyla ilgili tedbirlerden etkilendiği için nakit akışı bozulan firmaların bankalara olan kredi anapara ve faiz ödemelerini asgari 3 ay öteleyecek ve gerektiğinde bunlara ilave finansman desteği sağlayacağız. 
6. İhracattaki geçici yavaşlama sürecinde, kapasite kullanım oranlarının korunması amacıyla ihracatçıya stok finansmanı desteği vereceğiz. 
7. Bu dönemde işlerinin olumsuz etkilendiğini beyan ederek talepte bulunan esnaf ve sanatkârların Halkbank’a olan kredi borçlarının; Nisan, Mayıs ve Haziran anapara ve faiz ödemelerini 3 ay süreyle ve faizsiz olarak erteleyeceğiz. 
8. Kredi Garanti Fonu limitini 25 milyar liradan 50 milyar liraya çıkartacak, kredilerde önceliği gelişmelerden olumsuz etkilendiği için likidite ihtiyacı oluşan ve teminat açığı bulunan firmalar ile KOBİ’lere vereceğiz. 
9. Vatandaşlarımız için uygun ve avantajlı şartlarda sosyal amaçlı kredi paketleri devreye alınmasını teşvik edeceğiz. 
10. 500 bin liranın altındaki konutlarda kredilendirilebilir miktarını yüzde 80’den yüzde 90’a çıkartacak, asgari peşinatı yüzde 10’a düşüreceğiz. 
11. Virüsün yayılmasına karşı alınan tedbirlerin etkisiyle Nisan, Mayıs ve Haziran aylarında temerrüte düşen firmaların kredi siciline “mücbir sebep” notu düşülmesini sağlayacağız. 
12. Stopaj gibi kaynağında yapılan kesintilerin ödemelerini içeren içeren muhtasar beyannamelerin sürelerini 3 ay erteliyoruz. 
13. Asgari ücret desteğini devam ettireceğiz. 
14. Mevzuatımızdaki esnek ve uzaktan çalışma modellerinin daha etkin hale getirilmesini temin edeceğiz. 
15. Kısa Çalışma Ödeneğini devreye alacak, bundan faydalanmak için gereken süreçleri kolaylaştırılacak ve hızlandıracağız. Böylece faaliyetine ara veren iş yerlerindeki işçilere geçici bir gelir desteği verirken, işverenlerin de maliyetini azaltmış olacağız. 
16. En düşük emekli maaşını 1.500 liraya yükseltiyoruz. 
17. Emeklilerin bayram ikramiyesini Nisan ayı başında ödüyoruz. Yine emeklilerimizin maaş promosyon ödemelerinin de şubelere gitmelerine gerek kalmaksızın, doğrudan hesaplarına yatırılmasını sağlıyoruz. 
18. Aile, Çalışma ve Sosyal Politikalar Bakanlığımızın belirlediği kriterlere göre, ihtiyaç sahibi ailelere yapılacak nakdi yardımlar için ilave 2 milyar liralık bir kaynak ayırıyoruz. 
19. İstihdamdaki sürekliliği temin etmek amacıyla 2 aylık telafi çalışma süresini 4 aya çıkartıyoruz. 
20. Küresel tedarik zincirlerindeki aksama ihtimaline karşı hem üretimde, hem de perakendede belirlediğimiz önceliklere göre alternatif kanallar geliştireceğiz. 
21. Tek başına yaşayan 80 yaş üstü yaşlılarımız için, sosyal hizmet ve evde sağlık hizmetlerinden oluşan periyodik takip programını devreye alıyoruz. 

Teknoloji haber bülteni için tıklayınız.

YÖK, Coronavirüs sürecinde uzaktan eğitim ile ilgili açıklama yaptı!

İtalya’da Coronavirüs ile ilgili son durum ne?

Türkiye’de tespit edilen ilk coronavirüs Kapalıçarşı’dan çıktı!