Okuma Süresi
2 dakika

2007 yılında piyasaya çıkan ve sahibi tarafından kutusu dahi açılmadan 16 yıl bekleyen iPhone, açık artırma ile satışa çıktı. 2007’de 599 dolar olan iPhone, açık artırmada tam 63.356 dolara (1 milyon 195 bin 166 TL’ye) satıldı.

Piyasaya sunulduğundan beri kullanıcıları açısından adeta bir alışkanlığa dönen iPhone, cep telefonu teknolojisinde önemli bir adımı temsil ediyor. İlk kez 2007 yılında Steve Jobs’un tanıttığı iPhone, kısa sürede dünyaya yayıldı ve telefon teknolojisine önemli katkılar sundu. Şimdi ise dünya üzerindeki en eski iPhone’lar gün yüzüne çıkıyor. İşte 2007 yılından kalan ve kutusu dahi açılmadan 16 yıl bekleyen iPhone’un açık artırma macerası!

Değerini 4’e Katladı

Hayatımıza 2007 yılında giren iPhone, döneminin akıllı telefonları ile arasında önemli bir fark yaratarak adeta sektörde yeni bir çağın başlamasına neden olmuştu. Steve Jobs’un önderliğinde tanıtılan ve telefonlardaki tuş sistemini kökünden değiştiren iPhone, tasarımı ve kullanım biçimindeki farklılıklarla birçok kişinin gözdesi olmayı başardı. Bugünlerde de bu ilgiyi kaybetmeyen cihaz, geçtiğimiz aylarda oldukça ilginç bir etkinliğe konu oldu. Geçtiğimiz aylarda LCG Auctions müzayede evinde yapılan bir açık artırmada 2007’de çıkan ve kutusundan hiç çıkarılmayan bir iPhone satışa sunuldu. Yapılan müzayede sonucunda iPhone’un atası diyebileceğimiz telefon 39 bin 339 dolara alıcı bulmuştu. Ama ilk iPhone’ların müzayede kazanımları bununla sınırlı değil. Bu kez yine aynı şekilde kutusu hiç açılmamış bir başka iPhone, yine aynı müzayede evi tarafından çok daha yüksek bir fiyata alıcı buldu. Bu satışın tutarı ise 63.356 dolar. Yani 1 milyon 195 bin 166 Türk Lirası. Telefonun 2007 yılındaki satış fiyatı ise yalnızca 599 dolar değerindeydi.

‘Bu Sadece Başlangıç’

2500 dolardan başlayan ve hızla yükselen tekliflerin ardından 63.356 dolara satılan telefonun ilk sahibi Karen Green adlı bir kişi. Karen Green bu telefon kendisine hediye geldiğinde operatör olarak Verizon’u kullanıyordu. Ancak iPhone sadece AT&T adlı şirketin müşterileri tarafından kullanabildiği için Green hediye gelen iPhone’ u paketini bile açmadan kaldırır. Cihaz daha sonra LCG Auctions tarafından satıldı. Steve Jobs’un “Bu sadece başlangıç.” dediği iPhone, kaba ve tuşlu telefonların olduğu o dönemde estetik olarak da işlev olarak da rakiplerinden oldukça farklıydı. Öyle ki, bugün de müzayedede hak ettiği değeri fazlasıyla çıkmış oldu.

Tekno Safari YouTube kanalına abone olmak için tıklayın!

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz