apple-yeni-ipad-pro

Coronavirüs nedeniyle ürün tanıtım takvimi büyük oranda aksayan Apple, yayınladığı bir video ile yeni iPad Pro modellerini satışa çıkardığını duyurdu. Teknoloji devi, ürünün gönderimine 25 Mart’tan itibaren başlayacak.

Amerika merkezli teknoloji devi Apple’ın ürün tanıtım takvimi, Coronavirüs ve salgının teknoloji dünyasında yarattığı kriz nedeniyle büyük oranda aksamıştı. Markanın, 2020 yılı içerisinde pek çok yeni ürün görücüye çıkarması bekleniyordu. Teknoloji-severlerin heyecanla beklediği ürünlerin başında, iPhone SE’nin devamı niteliğinde olan yeni bir uygun fiyatlı iPhone modeli ve farklı bir klavye tasarımına sahip olan yeni iPad Pro geliyordu. Apple, kısa bir süre önce yayınladığı bir video aracılığıyla yeni iPad Pro modellerinin satışa çıktığını duyurdu. Ürün, şu anda teknoloji devinin resmi internet sitesinde 6 bin 399 liradan başlayan fiyatlarla satışa konuldu. Marka, ürün siparişlerini almaya şimdiden başlasa da yeni iPad Pro modellerinin gönderiminin 25 Mart’ta başlayacağı aktarıldı. 

Yeni iPad Pro, 11 inç ve 12.9 inç ekran boyutu seçenekleriyle kullanıcı beğenisine sunuldu. Apple, iki modelde de yeni bir işlemci ve yeni bir kamera sistemi kullandığını ifade etti. Modellerdeki üçlü kamera dizilimiiPhone 11’deki üçlü kamera dizilimi ile neredeyse aynı görünüyor. Fakat kamera lenslerinin işlevi, iPhone 11 ile önemli farklılıklar gösteriyor. İki modelde de bir geniş açı ve bir ultra geniş açı kamera lensi bulunuyor. Fakat üçüncü lens, Apple’ın özellikle altını çizdiği “LIDAR” isimli bir sensör teknolojisiyle destekleniyor. Aktarılan detaylara göre LIDAR tarayıcı; derinlik algılama ve artırılmış gerçeklik (AR) teknolojilerini mümkün kılabilmek için lazer teknolojisi kullanıyor.  

Apple, yeni iPad Pro ile “Sihirli Klavye”yi de tanıttı

apple-sihirli-klavye

Modellerin ilk bakışta dikkat çeken bir diğer özelliği ise ayrı bir şekilde satın alabileceğiniz bir klavye aparatıIPad Pro’lar, bu klavye ile kullanıldığı zaman portatif bir dizüstü bilgisayar şeklini alıyor. Apple tarafından görücüye çıkarılan yeni klavye teknolojisiiPad’in bir laptop gibi dik tutulmasını ve kullanıcı için daha rahat bir görüş açısına ayarlanabilmesini sağlıyor. Bununla birlikte klavyede, bir adet dokunmatik fare de bulunuyor. Apple, bu yeni klavye teknolojisini “Sihirli Klavye” olarak adlandırıyor. Sihirli Klavye, şarj için USB-C kablosuna ihtiyaç duyuyor.  

Marka tarafından yapılan açıklamaya göre; yeni iPad Pro modellerine ek olarak alınabilecek klavye, Mayıs ayına kadar satışa çıkarılmayacak. Ürün satış fiyatı; 11 inç boyutundaki model için 299 dolar, 12.9 inç boyutundaki model için ise 349 dolar olacak.  

Ürün, yaygın beklentinin aksine 5G uyumlu değil

Diğer yandan yeni iPad Pro modelleri, grafik işlemci ünitesinde “A12Z Bionic Chip isimli sekiz çekirdekli bir yonga bulunduruyor. Apple söz konusu yonganın, çoğu Windows dizüstü bilgisayar modelinden çok daha güçlü olduğunu söylüyor. Modellerin tahmini pil ömrü, 10 saat olarak gösteriliyor. Bununla birlikte yeni iPad Pro modelleri, LTE teknolojisini destekliyor olsa da pek çok kişinin beklentisinin aksine 5G teknolojisini desteklemiyor.

Marka, ürünleri şimdilik gümüş gri ve gri renk seçenekleriyle satışa çıkarıyor. Ayrıca yeni iPad Pro’lar; 128 GB, 256 GB, 512 GB ve 1 TB depolama alanı seçenekleriyle kullanıcı beğenisine sunuluyor. LTE uyumlu ve 1 TB depolama alanı bulunan 12.9 inç ekran boyutundaki bir iPad Pro, 1,649 dolara mal oluyor. Kullanıcılar; maksimum özellikli bu tip bir iPad’e “Sihirli Klavye” de eklemek isterse ödenmesi gereken toplam ücret, 1,998 doları buluyor.  

Teknoloji haber bülteni için tıklayınız.

Apple, Fransa’da haksız rekabet sebebiyle rekor cezaya çarptırıldı!

Apple, Coronavirüs ile ilgili mobil uygulamalar konusunda kurallarını sıkılaştırıyor

iOS 14 deneme sürümü ile Apple cihazlara gelecek 5 yeni özellik sızdı