Atom XL

Son dönemde cep telefonlarının önem verdiği noktalardan biri, dayanıklılık oluyor. Zorlu şartlara dayanması için tasarlanan Atom XL tanıtıldı.

Aldığımız tüm cep telefonları için dayanıklılık en önemli konulardan biri. Farklı markalar dayanıklılık için özel bileşenler kullanıp sertifikalar alsalar bile bazı cep telefonu modellerinin ana odak noktası dayanıklılık oluyor. LG, tasarım çizgisini bozmadan askeri dayanıklılık sertifikasına sahip telefonlar üretiyor. SamsungXCover serisi ile bu özel dayanıklı telefon sınıfına dahil oluyor. Dünyaca ünlü inşaat araçları üreten şirket CAT bile dayanıklı cep telefonları üretiyor. Hatta günümüzde bu dayanıklılık seviyesine çıkan tek cihazlar akıllı telefonlar değil. Akıllı saatler de dayanıklılık seviyelerini arttırmaya çalışıyorlar. Örneğin T-Rex isimli akıllı saat modeli dünyanın ilk askeri dayanıklılık sertifikasını almayı başarmış akıllı saat.  

Farklı dayanıklılık sertifikaları ile bu özel pazarda ilerleyen modellere bir yeni daha eklendi ve Atom XL tanıtıldı. Ayrıca bu model bildiğimiz akıllı telefon üreticilerine ait değil. Fon toplama programlarından biri olan Kickstarter projesi olarak ortaya çıkmış olan Atom XL, dayanıklılığı ile ön plana çıkıyor. 

Atom XL teknik özellikler 

Atom XL teknik özellikler İşletim sistemi olarak Android 10 kullanan cep telefonunun oldukça dayanıklı bir gövdesi var. Son dönemde incelen çerçevelerin aksine, Atom XL’ın çerçeveleri dayanıklılık için oldukça kalın. Kenarları ve özellikle köşeleri, kauçuk malzeme ile kaplanmış durumda. Bu da düşmelere karşı cep telefonunu fazlasıyla koruyan bir özellik. Suya ve toza karşı dayanıklılık noktasında ise IP68 sertifikasını kullanıyor. 

Sağlamlığın ön planda olduğu cep telefonu modeli, işlemci noktasında MediaTek Helio P60 işlemcisini kullanıyor. Bu işlemciyi orta sınıf bir işlemci olarak tanımlayabiliriz. Ayrıca cep telefonu, 6 GB belleğe sahip. Depolama alanında ise 128 GB’lık bir hafızası bulunuyor. 4G bağlantısına sahip olan Atom XL, aynı zamanda Type-C kablolu bağlantısına sahip. 4300 mAh bir bataryaya sahip olan modelin 4 inçlik, günümüz şartlarında ufak kalan bir ekranı var. Yayınlanan görsellere göre, bu ekran boyutu ve kalın çerçeveleri ile tek elde rahatlıkla kullanılabiliyor gibi duruyor. 

Arka tarafında 48 MP bir kamera bulunduran Atom XL’ın ön kamerası 8 MP büyüklüğünde. 

Atom XL fiyatı 

Bir markaya ait olmayan Atom XL için belirlenen satış fiyatı 256 dolar. Satın alma noktası ise Kickstarter.  

108 MP KAMERALI XIAOMI ”MI NOTE 10”u İNCELEDİK!

LG, askeri dayanıklılık testinden geçmiş 3 yeni telefonunu tanıttı

Askeri dayanıklılık testlerinden geçen ilk akıllı saat T-Rex tanıtıldı